menu
QAmmunity.org
Questions by Sebastian Schmitz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Sebastian Schmitz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Sebastian Schmitz
Filter
User Sebastian Schmitz
Recent activity
All questions
All answers
What happend to addie in 2013
asked
Jun 28, 2021
Biology
high-school
2
answers
1
vote
203k
views
Determine the velocity (in m/s) of the object during the first three seconds. Include a numerical answer accurate to the first decimal place. If negative, include the - sign.
asked
May 23, 2021
Physics
college
1
answer
4
votes
178k
views
Why did Americans settlers move to the western United States
asked
Mar 20, 2021
History
middle-school
1
answer
2
votes
158k
views
If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
asked
Mar 7, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
209k
views
Fill in the blank. An (blank) solution occurs when the solute concentration outside of the cell is higher than the solute concentration inside the cell
asked
Feb 27, 2021
Biology
college
1
answer
2
votes
59.2k
views
Mr. Mogi borrowed 9,000 for 10 years to make home improvements. If he repaid a total of 20,000 at what interest rate did he borrow the money?
asked
Jan 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
196k
views
URGENT In an experiment performed on a starfish four-celled embryo, each blastomere is separated and kept in a culture medium. What could be the possible results of this experiment, provided all the environmental
asked
Dec 11, 2020
Biology
high-school
1
answer
3
votes
64.2k
views
What is 15 to the third power
asked
Oct 23, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
63.6k
views
Coronado Industries has a materials price standard of $2.00 per pound. 4600 pounds of materials were purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials used was 4600 pounds, although the standard
asked
Aug 24, 2020
Business
college
1
answer
5
votes
70.3k
views
Bob nailed wooden board sections to a fence. He nailed 2/9 of a section in 1/10 of an hour. Explain how to use the information to find two different unit rates
asked
Aug 11, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
98.3k
views
Could someone please help me with this question? An answer and a detailed explanation would be appreciated. Thanks in advance! Question is in the image
asked
May 8, 2020
Physics
middle-school
1
answer
0
votes
183k
views
What is the volume of this prism? rectangular prism______cm3
asked
Nov 26, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
171k
views
I need help answering this one
asked
Oct 19, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
163k
views
The 25 member of the reading club are buying a book to discuss at the next meeting the club leader got a special price the book will cost 8.14 for each person how much will the 25 books cost
asked
Jul 16, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
175k
views
I know this is going to be a little vague, but here goes. Any information about veterinary sciences would be greatly appreciated. This is just to give me some new facts and things to learn about.
asked
Jul 11, 2019
Biology
high-school
1
answer
2
votes
128k
views
Which issue continues to raise concern from the world community regarding the nations of india, iraq, pakistan, and north korea?
asked
Jun 22, 2019
History
high-school
1
answer
5
votes
202k
views
Write an inequality that represents the verbal expression the product of 10 and m is less then 22
asked
Feb 15, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
89.2k
views
What physical property difference enabled you to Seperate salt from water?
asked
Nov 3, 2018
Chemistry
high-school
2
answers
3
votes
149k
views
What role did Plato's Republic play in Georgia history? A) They are the foundation of the state motto. B) They are required to be a part of all laws. C) They are contained in the Preamble to the state
asked
Sep 15, 2018
History
college
1
answer
1
vote
80.5k
views
If a case of 24 water bottles is $8 per case how much are you paying for each bottle
asked
Feb 5, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
31.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org