menu
Askians
Answers by Sascuash
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Sascuash
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Sascuash
Filter
User Sascuash
Recent activity
All questions
All answers
Describe what would happen to the carbon cycle if an entire forest was cleared for trees and other plants
answered
Apr 10, 2022
Biology
high-school
4
votes
14.6k
views
Pls help extra points
answered
Mar 23, 2022
Mathematics
college
7
votes
96.0k
views
A 4.25-g bullet traveling horizontally with a velocity of magnitude 375 m/s is fired into a wooden block with mass 1.12 kg, initially at rest on a level frictionless surface. The bullet passes through
answered
Oct 26, 2021
Physics
college
2
votes
16.8k
views
There are four ponds near Brian's house. He visits each one and writes notes about the plants and animals that he sees. Location Notes Pond 1 two kinds of small fish, two kinds of plants, two turtles Pond
answered
Jul 8, 2021
Biology
middle-school
6
votes
142k
views
Does anyone know the answer to 4x+6x=9x
answered
May 19, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
111k
views
Help me idk what else to do Abscond: Fugitive (Hint: A person who absconds is a fugitive) * A. agree: dissenter B.perpetrate: victim C.hesitate: procrastinator D.invite: guest E.exacerbate helper (Analogies
answered
May 4, 2021
English
high-school
0
votes
229k
views
last month customers at a gift shop bought 40 birthday cards, 19 congratulations cards, 20 holiday cards, and 21 thank you cards. Suppose 125 customers buy greeting cards next month, How many would you
answered
Apr 10, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
121k
views
Threex=six over five
answered
Mar 12, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
184k
views
(BRAINILEST IF YOU ANSWER!) The graph below shows the costs of blueberries at two different fruit stands. Which fruit stand, A or B, offers a better deal on blueberries? Explain your thinking!!
answered
Mar 5, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
233k
views
5 bottles of water and 5 cans of soda cost $8 . The cost of 5 bottles of water is half the cost of the 5 cans of soda . What is the cost of 1 bottle of water ? -Apex
answered
Feb 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
48.6k
views
Which point is between polnts C and E?
answered
Jan 22, 2021
Mathematics
college
2
votes
12.3k
views
What is the advantage of delivering electricity to homes through high voltage lines? The amount of power available is significantly greater. The same amount of power is delivered as with moderate voltage
answered
Jul 24, 2020
Physics
high-school
4
votes
84.8k
views
A chemist must prepare 200.0 mL of hydrochloric acid solution with a pH of 0.60 at 25 °C. He will do this in three steps: • Fill a 200.0 mL volumetric flask about halfway with distilled water. • Measure
answered
Jul 7, 2020
Chemistry
college
3
votes
162k
views
In a paragraph argue whether the conscionable forces could have won the American Revolution without foreign aid
answered
Jul 6, 2020
History
middle-school
3
votes
136k
views
Does anybody know how to do 2 step equations? If you do can you please help me? These are the problems: 1. 2x + 13 = 9 2. 8x + 5 = 16 3. 23 = 6x + 1 It's ok if you dont all of them. Please just show me
answered
Jun 20, 2020
Mathematics
high-school
0
votes
213k
views
7. Which one of the following muscle actions would not be classified as an isotonic contraction? (1 point) A tying your shoe B lifting a glass of water to your mouth C pushing against a stationary wall
answered
May 6, 2020
Medicine
middle-school
3
votes
110k
views
PLZZZZ NEED ANSWERS ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
answered
Mar 29, 2020
Chemistry
middle-school
4
votes
206k
views
The level of output produced when the labor market is in equilibrium iscalled:a. natural output.b. target output.c. product market equilibrium output.d. full-employment output.e. global production output
answered
Feb 16, 2020
Business
college
7
votes
162k
views
Isotopes of an element have a different number of: protons neutrons electrons all of the above
answered
Aug 11, 2019
Physics
middle-school
4
votes
101k
views
Use the conditional statement to answer the question. If a number is a prime number, then the number is odd. Can the statement be written as a biconditional statement and why? A. Yes, because the statement
answered
Apr 22, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
174k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Askians