menu
Qammunity.org
Answers by Santiago Bendavid
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Santiago Bendavid
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Answers by Santiago Bendavid
Filter
User Santiago Bendavid
Recent activity
All questions
All answers
Romanticism might be said to have rebelled against all of the following except
answered
Feb 2, 2020
History
high-school
2
votes
147k
views
Sam completed 12 math questions in 24 minutes. What are the unit rates in math questions per minute and minutes per math question?
answered
Nov 24, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
183k
views
_____-level federal departments answer directly to the united states president.
answered
Nov 18, 2019
History
college
3
votes
104k
views
What is the f of x over the g of x when f(x) = − 2x3 + x2 + 16x − 15 and g(x) = x + 3? −2x2 − 5x + 1 − 2x2 + 7x − 5 −2x2 + 7x − 5 − 12 over the quantity of x plus 3 − 2x2 − 5x + 1 − 12 over the quantity
answered
Sep 30, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
195k
views
What’s a historical event
answered
Sep 15, 2019
History
middle-school
0
votes
26.1k
views
a sticker price on a new vehicle is $33985 , but the dealer cost is $27700 and you want to offer 4% over the dealer cost. what would be the offered amount?
answered
Sep 10, 2019
Mathematics
college
3
votes
186k
views
How did the spinning frame affect production? A) It allowed workers to increase production at home. B) It allowed a worker to spin thread and yarn much faster than before. C) Production was not affected.
answered
Dec 3, 2018
Social Studies
middle-school
7
votes
229k
views
Consider a graph of the equation y = −3x + 4. What is the y-intercept? 4 −4 3 −3
answered
Aug 3, 2018
Mathematics
high-school
7
votes
233k
views
In which union victory did grant attract the attention of president Lincoln and earn command of the army of the Potomac
answered
May 19, 2018
History
middle-school
1
vote
165k
views
26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
answered
Apr 28, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
174k
views
Explain how khnowing 1+7 helps you find the sum for 7+1
answered
Nov 13, 2017
Mathematics
high-school
1
vote
139k
views
Did the Puritins allow people to practice any religion?
answered
May 2, 2017
History
middle-school
5
votes
63.2k
views
If u have 345 snakes and 100 escape 23 die and 200 u gave away how many do u have now?
answered
Mar 29, 2017
Mathematics
middle-school
2
votes
113k
views
The cost of 14 gallons of gas is $19.46 a. How much gas could you buy with $8.70? use equivalent ratios to solve. b. How much would it cost to buy 9.5 gallons? use equivalent ratios to solve.
answered
Nov 5, 2015
Mathematics
middle-school
1
vote
159k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org