menu
QAmmunity.org
Answers by Sanne
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Sanne
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Sanne
Filter
User Sanne
Recent activity
All questions
All answers
When you practice assertive communication, you are trying to persuade others to agree with your point of view. A. True B. False
answered
Mar 13, 2019
Health
high-school
2
votes
6.1k
views
Best synonym for autocrat A-President B-Authority C-Anarchist D-Dictator
answered
Jan 25, 2019
History
college
0
votes
131k
views
Some species in the weasel family, such as skunks, protect themselves by spraying a foul-smelling musk oil when threatened. Why would a spray defense be a useful mechanism for a species? A) Predators would
answered
Oct 23, 2018
Biology
high-school
3
votes
150k
views
A 3-foot piece of wire costs $0.76. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
answered
Aug 25, 2018
Mathematics
college
7
votes
41.9k
views
URGENT PLEASE HELP!!!! You can spend at most $10 on apples and grapes for a fruit salad. Grapes cost $2.50 per pound and apples cost $1 per pound. Write an inequality For the amount of grapes and apples
answered
Oct 10, 2017
Mathematics
middle-school
2
votes
121k
views
What effects did the arrival of europeans have on the native peoples of the americas
answered
Apr 14, 2017
Advanced Placement (AP)
high-school
2
votes
89.8k
views
A major source of today's medicines is __________ . natural gas kerosene coal fuel oil
answered
Mar 28, 2017
Health
high-school
7
votes
144k
views
How do we call a very small video,that is repeating unlimitedely
answered
Aug 31, 2015
Computers and Technology
middle-school
4
votes
169k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org