menu
QAmmunity.org
Questions by Saeed Alahmari
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Saeed Alahmari
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Saeed Alahmari
Filter
User Saeed Alahmari
Recent activity
All questions
All answers
After comparing response times between the audio and picture portions of the MIT test, the t-test resulted in a t-value of 2.97. Given that the sample size was 250 and the t-value at p = 0.05 is 1.96,
asked
Dec 8, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
116k
views
If Kayla buys 50 apples for $20 what is the unit rate?
asked
Nov 17, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
115k
views
Read this excerpt from "The All-American Slurp." As our family of four sat stiffly in a row, my younger brother and I stole glances at our parents for a clue as to what to do next. What part of the plot
asked
Oct 21, 2021
English
high-school
2
answers
0
votes
216k
views
Based on the passage, which MOST LIKELY explains why Jillian stopped to change the light bulb before meeting her friend?
asked
Oct 15, 2021
English
middle-school
1
answer
5
votes
194k
views
n the pictured triangle, ∠A is 81 degrees and ∠B is 67 degrees. If side a is 34 units long, approximately how long is side b?
asked
Oct 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
27.4k
views
Someone help me with this plz
asked
Apr 7, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
10.7k
views
James hutton's and Charles Lyell's work suggested that ?
asked
Feb 24, 2021
Biology
high-school
1
answer
5
votes
25.6k
views
Determine which equation below has a solution of x = 2. A. 5x + 8 – 12x = -6x + 2x - 3 B. 6x + 4 – 12x = -10x + 18x - 3 C. 48-6 +x= -2x + x - 10 D. -3x - 8 + x = -4x + x - 10
asked
Feb 19, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
137k
views
What was the significance of the Battle of Bunker Hill?
asked
Feb 5, 2021
Social Studies
college
2
answers
0
votes
99.4k
views
3. Circle the correct connector word for cause and effect. to. The entire region lost power DUE TO / OWING TO THE FACT / THEREFORE the thunderstorm. b. I couldn't play in the soccer game SINCE / BECAUSE
asked
Jan 17, 2021
English
high-school
1
answer
1
vote
114k
views
Which of the following is a combustion reaction?
asked
Sep 25, 2020
Chemistry
high-school
2
answers
1
vote
128k
views
Can u help me to simplify this expression 36+6÷3+2
asked
May 7, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
177k
views
Examine the page from a public service campaign website. Which element of this web page best supports an ethical appeal? the sentence “Disasters affect everyone.” the imperative statement “Be a hero!”
asked
Jan 1, 2020
English
high-school
2
answers
3
votes
209k
views
Which of the following was a new military technology used in World War I? Select all that apply. A. machine guns B. submarines C. cannons D. rifles
asked
Jul 25, 2019
History
high-school
2
answers
1
vote
178k
views
W, the turntable stops rotating, and the ladybug and the gentleman bug move to opposite edges of the outer rim. the gentleman bug has not watched his weight and is much more massive. the turntable then
asked
Jul 18, 2019
Physics
college
2
answers
4
votes
70.9k
views
The most important purpose of a cover letter is to _____. allow the employer to really get to know you as a person describe why you need the job or how much you really want it demonstrate to an employer
asked
Jun 24, 2019
English
high-school
2
answers
3
votes
126k
views
The formula s=0.04n+2500 gives an employees monthly salary s, in dollars, after selling n dollars in merchandise at an appliance store. a) find the inverse of the function. is the inverse a function? b)
asked
May 8, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
157k
views
On Monday it snowed six inches the next day it snowed two eights that amount how much did it snow on the second day?
asked
Apr 18, 2019
Mathematics
college
1
answer
2
votes
104k
views
Solve the equation. 3.1x + 4.6 = 10.8
asked
Oct 1, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
138k
views
A car rental company charges $29.95 a day plus $0.40 per mile. How much will a two-day rental and 185 miles cost?
asked
Sep 3, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
185k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org