menu
QAmmunity.org
Questions by SMTF
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by SMTF
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by SMTF
Filter
User SMTF
Recent activity
All questions
All answers
Recall that to multiply an m×n matrix by an n×k matrix requires m×n×k multiplications. The Google PageRank algorithm uses a square matrix that’s filled with non-zero entries when pages link to one another.
asked
Sep 18, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
5
votes
58.3k
views
A laptop has a listed price of $703.98 before tax. If the sales tax rate is 9.25% , find the total cost of the laptop with sales tax included. Round your answer to the nearest cent, as necessary.
asked
Jun 17, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
36.5k
views
There is two errors in this sentence: el estudiantes estamos en la sales de clases
asked
May 4, 2021
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
43.4k
views
The Boston Tea Party set in motion events that ultimately led to the American Revolution. Before colonists dumped British tea into Boston Harbor, tensions were high. Britain had passed laws and sent troops.
asked
Apr 20, 2021
History
college
1
answer
2
votes
84.7k
views
What was "Indian Removal" and its relevance to the growth of the cotton industry?
asked
Apr 18, 2021
History
college
1
answer
5
votes
1.3k
views
Which statement best describes Douglass viewpoints
asked
Mar 1, 2021
English
college
2
answers
4
votes
120k
views
Drum Inc., a manufacturer of musical instruments, is considering expanding into a foreign market. The company is collecting data relating to age, income distribution, and gender variations in the potential
asked
Feb 27, 2021
Business
high-school
1
answer
3
votes
93.0k
views
A four-digit number N leaves a remainder of 10 when divided by 21, a remainder of 11 when divided by 23, and a remainder of 12 when divided by 25. Find the sum of the digits of N.
asked
Dec 2, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
143k
views
What is the justification for each step in the solution of the equation? 4(4x+6)−7=77−4x Select from the drop-down menus to correctly justify each step. 4(4x+6)−7=77−4x Given 16x+24−7=77−4x Distributive
asked
Oct 11, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
119k
views
Megan makes orange juice for a restaurant. On Monday she uses nine three fourth pounds of oranges. On Tuesday she uses two third as many pounds. How many pounds of oranges does she use on Tuesday
asked
Jun 23, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
98.6k
views
Shane said that he could write related multipication and addition sentences for 6+4+3. does shane's statement make sense? explain
asked
Jun 14, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
149k
views
Why was traveling challenging in ancient greece?
asked
Feb 22, 2018
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
221k
views
If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
asked
Feb 3, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
76.4k
views
Can someone please answer. There is a picture. There is only one problem. Thank you so much!!!
asked
Dec 20, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
68.9k
views
11 + (19 + 6) = (11 + ) +6 tell which property you use
asked
Aug 10, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
172k
views
Describe how switching the desk lamp on and off shows that light waves transfer energy
asked
Mar 13, 2017
Physics
high-school
2
answers
2
votes
130k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org