menu
QAmmunity.org
Answers by Russell Steen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Russell Steen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Russell Steen
Filter
User Russell Steen
Recent activity
All questions
All answers
Time in hours 4 Number of miles 96 Unit rate (miles per hour) 12 || 12 3. Orlando is traveling at 12 miles per hour. a. **How many miles will he travel in 4 hours? Enter your answer in the table. b. *How
answered
Mar 19, 2022
Mathematics
middle-school
11
votes
21.2k
views
Explique de qué manera la deriva continental ha influido en la distribución de especies vegetales y animales en el mundo.
answered
Jan 23, 2022
Biology
high-school
3
votes
72.8k
views
What is the median of the stem and lear plot
answered
Jan 19, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
103k
views
Describe about your favorite pets
answered
Jan 17, 2022
English
high-school
4
votes
170k
views
The U.S. economy has two main sources for financial capital; _______________________ and ____________________________.
answered
Jan 17, 2022
Business
high-school
1
vote
111k
views
Compare the electric repulsion of the protons in the uranium nucleus (element 92) with the repulsion of the protons in the nucleus of barium (element 56).Which repulsion is larger?
answered
Oct 7, 2021
Chemistry
high-school
3
votes
16.3k
views
Help me Answer these questions Thx!!
answered
Aug 23, 2021
History
college
2
votes
90.8k
views
Name the planet which is nearest to sun
answered
Aug 6, 2021
Geography
high-school
3
votes
165k
views
the year between the end of the american revolution and the ratification of the constitution are sometimes called the “critical period” because
answered
Jun 16, 2021
History
middle-school
1
vote
163k
views
Braces are important because they __________.
answered
Jun 15, 2021
Health
high-school
3
votes
75.3k
views
Who did julius caesar defeat to become ruler of rome
answered
May 23, 2021
History
college
2
votes
40.8k
views
Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas. Each pound of strawberries sells for $3 and each pound of bananas sells for $1.50. Carson sold 4 times as many pounds of strawberries as pounds
answered
Mar 18, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
177k
views
Find equation of set of points pieces that its distance from the point 3, 4, -5 and -2, 1, 4 are equal.
answered
Feb 19, 2021
Mathematics
college
3
votes
160k
views
UGENT: How many digits does 16^7 * 5^20 have when multiplied out?
answered
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
51.3k
views
Amy's dog sleeps for 12 hours each night. She wants to know what percent of the day her dog sleeps What fraction shows the number of hours amy's dog sleeps? complete the fraction.
answered
Dec 10, 2020
Mathematics
college
5
votes
6.2k
views
Identify the tone of each speech excerpt
answered
Nov 25, 2020
English
middle-school
2
votes
68.4k
views
Write the polynomial in standard form. Then choose the name of the polynomial based on its degree and number of terms. -5+ x² + x A x + x2 - 5; cubic trinomial B. -5 + x2 + x3; cubic trinomial C. x + x2
answered
Jun 8, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
121k
views
Since the 1980s, national elections in Germany, Spain and France have all recorded ______________ than was recorded for presidential elections in the United States.
answered
Mar 8, 2020
History
high-school
5
votes
123k
views
three rectangular prisms have a combined volume of 518 cubic feet resume has 1/3 the volume of prism b in prisms BandC have equal volume as the volume of each prism
answered
Nov 21, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
159k
views
At a grocery store, ian buys 3 pears and 4 apples for $4.50. the total cost of one apple and one pear is $1.25. how much does each apple cost?
answered
Oct 31, 2019
Business
high-school
6
votes
197k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org