menu
QAmmunity.org
Questions by Roger Rowland
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Roger Rowland
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Roger Rowland
Filter
User Roger Rowland
Recent activity
All questions
All answers
5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
asked
Sep 23, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
104k
views
Rearrange the formula S = a (a - r) forr. A) r = a(S - 1) B) r = (S - 1) a C) r = a(S - 1) S D) r = a(S + 1) S
asked
Mar 16, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
96.3k
views
In God’s grandeur, God is ubiquitous and omnipotent?
asked
Mar 2, 2020
English
middle-school
1
answer
1
vote
138k
views
Gabrielle is in charge of hiring new employees for her company. She decides she needs to assess the future demand for employees through forecasting and sets out to learn more about it. Which of the following
asked
Feb 18, 2020
Business
high-school
1
answer
2
votes
160k
views
Nora and Owen do business as Profit & Property, a real estate investment partnership. In acting on the firm’s behalf in a deal with Quaint Village Mall, Nora takes advantage of an opportunity to make a
asked
Jan 20, 2020
Business
high-school
1
answer
1
vote
203k
views
In 1950s, what discovering revolutionized biotechnology
asked
Jan 3, 2019
Biology
middle-school
2
answers
5
votes
67.4k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org