menu
QAmmunity.org
Questions by Robert Broersma
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Robert Broersma
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Robert Broersma
Filter
User Robert Broersma
Recent activity
All questions
All answers
If an object is moving at a speed of 5 m/s and has a kinetic energy of 600 J, what must its mass be?
asked
Jan 25, 2021
Physics
middle-school
1
answer
4
votes
43.2k
views
Please help! Solve the inequality algebraically. x ---- > 9 9
asked
Jul 5, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
188k
views
What did scientists learned about the structure of the interior of the Earth by studying S waves and P waves.
asked
Jun 9, 2020
Geography
middle-school
1
answer
5
votes
116k
views
Ova and sperm cells differ from other body cells in that they carry _______ the usual number of chromosomes. A. double B. one-third C. half D. triple
asked
Nov 3, 2019
Health
college
2
answers
5
votes
216k
views
Please look at the picture. Hopefully it's not blurry.
asked
Jul 20, 2019
Health
college
1
answer
2
votes
681
views
Paige has a membership to a new website. It costs $5 a month and then each song costs $0.10 to purchase. Write and equation using S to represent the number of songs that she purchased if she spends $8.
asked
Apr 20, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
50.0k
views
What factors that affect ionization energy? a. Group number, atomic mass, electron configuration, density c. Weight, state at room temperature, density and ionic radius b. Only the charge matters d. Charge,
asked
Jan 14, 2019
Chemistry
middle-school
2
answers
3
votes
212k
views
Which nation is known for its strict monitoring and control of the internet?
asked
Mar 22, 2018
Computers and Technology
high-school
2
answers
2
votes
172k
views
Esteban has $20 from his allowance.There is a comic book he wishes to buy that costs $4.25, a cereal bar cost $0.89 and a small remote control car that costs $10.99 A. Does Esteban have enough to buy everything,
asked
Mar 13, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
52.0k
views
Which is the better buy? $407 for 37 pairs of jeans or $570 for 48 pairs of jeans Show Work
asked
Jan 16, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
53.5k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org