menu
QAmmunity.org
Questions by Rksh
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Rksh
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Rksh
Filter
User Rksh
Recent activity
All questions
All answers
The first three towers in a sequence are shown. The nth tower is formed by stacking n blocks on top of an n times n square of blocks. How many blocks are in the 99th tower?
asked
May 24, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
98.9k
views
The population of a large U.S. city is2,707,210. Which of the following best expresses this population?
asked
May 12, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
95.8k
views
List these fractions from least to greatest 2/3 7/12 17/24 3/4
asked
Feb 20, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
212k
views
A beam of red light and a beam of blue light have exactly the same energy. Which beam contains the greater number of photons?
asked
Jun 28, 2020
Physics
high-school
1
answer
0
votes
192k
views
Why was the shipment of slaves to America an important part of the trade system?
asked
Dec 24, 2019
Social Studies
middle-school
1
answer
1
vote
214k
views
Why is it important to identify the presence of fecal contamination in the enviorment?
asked
Dec 14, 2019
Biology
college
1
answer
2
votes
25.9k
views
I need help with this question can somebody help me please
asked
Oct 12, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
146k
views
What specialized cells serve and protect the body from injuries and diseases?
asked
May 23, 2019
Biology
high-school
2
answers
4
votes
174k
views
Within biological anthropology, the best example of applied anthropology is
asked
Mar 2, 2019
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
10.5k
views
Gary bought an MP3 player at a 20% discount sale for $52. What was the original price of the MP3 player?
asked
Jun 9, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
81.3k
views
Why wasn't the style of Roman temples suitable for Christian worship?
asked
Feb 11, 2018
History
high-school
1
answer
2
votes
34.3k
views
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels? if you buy a dozen bagels?
asked
Oct 2, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
26.0k
views
Why was life in the Chesapeake region very different from life in New England for early settlers A. The settlers were from different parts of the world. B. The regions were settled in different time periods.
asked
May 25, 2017
History
middle-school
2
answers
1
vote
67.6k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org