menu
QAmmunity.org
Answers by Rhurwitz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Rhurwitz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Rhurwitz
Filter
User Rhurwitz
Recent activity
All questions
All answers
Melissa sells her art online for $49.50 per print. How many prints must she sell next month if she wants to earn at least $2,000?
answered
Feb 24, 2021
Mathematics
college
5
votes
52.4k
views
Algae live on the riverbeds of Bartlet National Park. These algae absorb light from the Sun and use it to make their own food. Moose in the park eat both algae and grass. The wolves in the park survive
answered
Jan 12, 2021
Biology
college
2
votes
110k
views
True or false????? :/
answered
Sep 14, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
73.1k
views
Caroline has been asked to find a standard to guide her company’s choices in implementing information security management systems. She is looking for a standard that is international. Which of the following
answered
Sep 7, 2020
Computers and Technology
high-school
3
votes
64.0k
views
Which of the following statements about wind power is correct? Wind is a nonrenewable resource. Wind turbines create lots of waste, which makes them unpopular. There are no negative effects of wind power.
answered
Jul 23, 2020
Social Studies
middle-school
1
vote
61.3k
views
5) Adam spent $42.56 on seven colored markers for his college art class. How much did each marker cost?
answered
Jul 18, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
155k
views
Shaman has 215 photos on his cell phone he deletes some so that only 129 photos remain what is the percent decrease in the number of photos
answered
Jan 28, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
16.7k
views
Claire has 7 parakeets she puts 4 of them in a cage she divides the other parakeets equally among 3 friends to hold how many parakeets does each friend get to hold ?
answered
Jan 3, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
21.4k
views
1. Life is made of different _____, or forms of life.
answered
Nov 22, 2019
Biology
high-school
4
votes
163k
views
Write a short essay describing a shopping trip for a special occasion. Include 4–6 complete French sentences such as: I go by foot, I shop at the store, etc. Make sure you use vocabulary studied in this
answered
Nov 10, 2019
French
college
1
vote
67.8k
views
Which provisions are part of the eighth amendment
answered
Nov 3, 2019
History
college
6
votes
85.0k
views
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
answered
Sep 25, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
74.0k
views
Suppose the heights of the members of a population follow a normal distribution. If the mean height of the population is 68 inches and the standard deviation is 4 inches, 95% of the population will have
answered
May 29, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
60.4k
views
Make a word using all of the letters- S V P Y T R E S I R E
answered
Apr 24, 2019
English
middle-school
6
votes
144k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Search QAmmunity.org