menu
QAmmunity.org
Answers by ReinierDG
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by ReinierDG
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by ReinierDG
Filter
User ReinierDG
Recent activity
All questions
All answers
Comemos la cena en la mesa. desk dresser couch table
answered
Jul 23, 2021
Spanish
middle-school
3
votes
228k
views
Pre-election survey showed that two out of three eligible voters would cast ballots in the county election. There are 240,000 eligible voters. How many people are expected to vote?
answered
May 26, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
38.2k
views
Third-party beneficiary: A. A person who is not a party to a contract but who will benefit from the performance of a contract but has no right to sue if the contract is not performed Incidental beneficiary.
answered
Apr 30, 2021
Business
high-school
2
votes
145k
views
In medicine it is sometimes necessary to prepare solutions with a specific concentration of a given ion. A lab technician has made up 100.0 mL of a solution containing 0.50 g of NaCl and 0.30 g of KCl,
answered
Sep 9, 2020
Chemistry
high-school
3
votes
198k
views
There has been a data breach at your business and the business has lost some customer data. It has led to angry customers who have filed charges. What is a recommended course of action to prepare for
answered
Jul 19, 2020
Business
high-school
5
votes
186k
views
Intellectual property A. prevents people who do not own the knowledge from using it. B. increases total surplus. C. eliminates the free rider problem. D. assigns property rights to knowledge.
answered
Jun 18, 2020
Business
college
4
votes
180k
views
Using the table on the right, complete each calculation by typing in the correct answer. 13.2 L = mL Metric Values
answered
May 27, 2020
Chemistry
middle-school
6
votes
152k
views
It costs Sunland Company $28 of variable costs and $18.0 of allocated fixed costs to produce an industrial trash can that sells for $90. A buyer in Mexico offers to purchase 3000 units at $30 each. Sunland
answered
Apr 6, 2020
Business
college
5
votes
49.6k
views
Is the following sentence a simple, compound, complex, or compound-complex sentence? I watched the movie last night, but I didn't like it. A.simple B. compound C.complex D. compound-complex
answered
Mar 24, 2020
English
middle-school
2
votes
135k
views
Which approach is a negative way to deal with conflicts? • A. resorting to submission B. confronting the issue c. analyzing what you could do differently OD. evaluating the situation from all perspectives
answered
Mar 20, 2020
Health
high-school
4
votes
235k
views
HELP ASAP!!! what ecosystem is more widespread in Paraguay?
answered
Nov 22, 2019
Geography
middle-school
5
votes
100k
views
If your state has more stringent workplace violence requirements than those stipulated by OSHA, which requirements must you adhere to?
answered
Aug 20, 2019
Health
college
4
votes
150k
views
Was FDR’s plan to increase government spending to restart the US economy Appeasement The New Deal The Fair Shake "A chicken in every pot"
answered
Aug 18, 2019
History
middle-school
0
votes
96.4k
views
Use the present participle of the verb choose to complete the following sentence. I _____ which college I want to attend. A. choose B. have chosen C. chose D. am choosing(The answer)
answered
May 25, 2019
English
middle-school
2
votes
177k
views
Complete the following news with the correct form of the necessary verb in parentheses. Pay attention and conjugate the verbs in the corresponding verb tense. 1.El grupo__________ (durar / votar / anunciar)
answered
Jan 28, 2019
Spanish
high-school
2
votes
193k
views
What is one sign that you’re not getting enough sleep? A. You wake up naturally without an alarm. B. You have just enough daytime energy before falling asleep at night. C. You can’t focus on a task. D.
answered
Dec 12, 2018
Health
high-school
3
votes
213k
views
The nurse asked whether she has noticed a change in her stools. the woman answered that they were hard to flush (they float and kind of gray-looking. why did the nurse ask about stools?
answered
Oct 11, 2018
Social Studies
high-school
2
votes
65.0k
views
Shawna had $20 to spend on seven pens. After buying them she had $6. How much did each pen cost?
answered
Jun 6, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
157k
views
Help Me??????????????????????????????????????
answered
May 2, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
197k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org