menu
QAmmunity.org
Questions by Ray Li
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Ray Li
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ray Li
Filter
User Ray Li
Recent activity
All questions
All answers
ASAP!!! Imagine you are about to purchase a new refrigerator. There are two models that you are considering. Each refrigerator is required to have an energy efficiency sticker on the door so that the buyer
asked
Jan 23, 2022
Physics
high-school
1
answer
4
votes
134k
views
Please help me! Thank you
asked
Jan 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
63.6k
views
a contractor finds that crew A takes 5 1/2 hours to construct a retaining wall and crew B can do the same job in 8 1/2 hours. if crew A and crew B work together how long will it take them to construct
asked
Nov 15, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
42.0k
views
Find the precision for a measurement of 72 centimeters. A. 0.5 cm B. 0.1 cm C. 1 mm D. 0.5 mm
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
84.4k
views
Dr. Steven Schlozman said, "Behaviors are more elastic when kids are younger. As they age, kids become more set in their ways. That's why we need to be proactive early." What does this mean? How can this
asked
Oct 4, 2021
English
high-school
1
answer
3
votes
38.1k
views
Scientist have predicted that global temperatures will rise about _______ this century. A. more than 20 C B. 0-1 C C. 2-4 C D. 5-10 C
asked
Jul 26, 2021
Biology
middle-school
1
answer
5
votes
103k
views
What type of succession occurs on the nitrogen-poor moraines after glaciers have receded? A) secondary B) pioneer C) herbaceous D) primary
asked
Jul 13, 2021
Biology
college
2
answers
1
vote
196k
views
You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?
asked
May 2, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
210k
views
Simplify by combining like terms: -18 + 3(5x - 2) + 8
asked
Apr 27, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
179k
views
A firm run by a rational entrepreneur would want to hold inventories. True False
asked
Apr 27, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
140k
views
So im writing an editorial and i need help understanding what this verse means from a song lyric. the editorial is about depression but i need help understanding what this could mean “Her feelings she
asked
Apr 3, 2020
Health
middle-school
1
answer
2
votes
151k
views
Consider a two-period model of a perfectly competitive firm that owns the rights to a finite deposit of a non-renewable resource. The firm’s total recoverable reserve of the resource is 575 tons, which
asked
Mar 23, 2020
Business
college
1
answer
4
votes
155k
views
Name a fraction that is less than or greater than the given fraction draw to justify your answer
asked
Jan 3, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
45.4k
views
List least to greatest 1.45, 1 1/2, 1 1/3 1.2
asked
Oct 20, 2018
Mathematics
college
1
answer
2
votes
216k
views
What is meant by line spectrum? Explain how line spectrum can be used for the identification of elements?
asked
Jul 13, 2018
Physics
college
1
answer
2
votes
47.1k
views
What is one thing this poem teaches the reader about Native American people?
asked
Jun 26, 2018
English
high-school
2
answers
3
votes
41.4k
views
Jacob is for P years old. His niece is five years younger than one third of his age. Write his nieces age in terms of P
asked
Jun 4, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
202k
views
Grasshoppers have a(n) hydroskeletonendoskeletonexoskeleton, tapeworms have a(n) exoskeletonendoskeletonhydroskeleton, and crocodiles have a(n)
asked
Mar 26, 2018
Biology
high-school
2
answers
3
votes
208k
views
On the coordinate plane, the four corners of Alejandro's garden are located at (0,2), (4,6), (8,2), and (4,-2). Which shape most accurately describes the shape of Alejandro's garden? The garden is in the
asked
Jan 5, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
85.6k
views
How do the products and reactants of a chemical change compare? A) The mass of the products is greater than the mass of the reactants because energy is taken in by the reaction. B) The mass of the products
asked
Sep 10, 2017
Chemistry
high-school
2
answers
1
vote
50.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org