menu
QAmmunity.org
Questions by Ray Li
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Ray Li
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ray Li
Filter
User Ray Li
Recent activity
All questions
All answers
You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?
asked
May 2, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
210k
views
Simplify by combining like terms: -18 + 3(5x - 2) + 8
asked
Apr 27, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
179k
views
A firm run by a rational entrepreneur would want to hold inventories. True False
asked
Apr 27, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
140k
views
So im writing an editorial and i need help understanding what this verse means from a song lyric. the editorial is about depression but i need help understanding what this could mean “Her feelings she
asked
Apr 3, 2020
Health
middle-school
1
answer
2
votes
151k
views
Consider a two-period model of a perfectly competitive firm that owns the rights to a finite deposit of a non-renewable resource. The firm’s total recoverable reserve of the resource is 575 tons, which
asked
Mar 23, 2020
Business
college
1
answer
4
votes
155k
views
Name a fraction that is less than or greater than the given fraction draw to justify your answer
asked
Jan 3, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
45.4k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.9m
answers
Search QAmmunity.org