menu
QAmmunity.org
Questions by Ravi Matani
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Ravi Matani
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ravi Matani
Filter
User Ravi Matani
Recent activity
All questions
All answers
What is the correct answer to this question? F/2=5/8
asked
Jan 21, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
65.6k
views
HELP PLS 5 MINUTES Which statement best compares competition, cooperation, and predation between two organisms? Cooperation is a positive interaction between the two organisms, and predation and competition
asked
Jan 20, 2022
Biology
middle-school
2
answers
0
votes
222k
views
In an inversion type of question you: A Put est-ce que at the beginning of the sentence B switch the place of the verb and the subject C simply put emphasis on the last word of the sentence D change the
asked
Dec 24, 2021
French
high-school
2
answers
3
votes
66.1k
views
What is greater 65% or 0.56
asked
Nov 26, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
106k
views
Daisy bought A new speaker that was marked at $90.15. When she got to the register, she learned that the speaker was marked down 25%. How much money did she save?
asked
Nov 13, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
43.8k
views
HELP ASAP !!! Use the Quadratic Formula to find the exact solutions of x2 + 7x - 4 = 0. x= b + b2- 4ac squared over 2a x=-7+33 squared over 2 x=-7+65 squared over 2 x=7 +65 squared over 2 x= 7+ 33 squared
asked
Oct 12, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
184k
views
Please Help ASAP: French 2 Demain tu vas faire les courses. Ecris un paragraphe de 8 phrases au sujet de ce que tu vas faire demain. Utilise le futur proche et des verbes réfléchis et d’autres verbes dans
asked
Aug 19, 2021
French
middle-school
1
answer
1
vote
68.7k
views
What type of metal is not attracted to magnets?
asked
Jul 18, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
3
votes
208k
views
The Grange and Farmers’ Alliances differed in
asked
Jul 11, 2021
History
college
2
answers
4
votes
135k
views
Which number is the additive inverse of Negative 4 and one-fourth? Negative 4 and one-fourth Negative one-fourth One-fourth 4 and one-fourth
asked
Jun 5, 2021
Mathematics
college
2
answers
3
votes
125k
views
When will the waves at the shore be the smallest and calmest
asked
Mar 5, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
4
votes
106k
views
Oleg, the CEO of a large global production company, is excited about the introduction of statistics and computer simulations in the design stage of the company's products. Oleg is using 1) the design approach2)
asked
Dec 14, 2020
Business
high-school
1
answer
2
votes
66.5k
views
Ben’s father, an American history teacher, had a thirst for knowledge to rival Abraham Lincoln’s. Under his guidance, the family had traveled last year from their home in Michigan across the upper Midwest,
asked
Dec 3, 2020
English
high-school
2
answers
1
vote
98.2k
views
What’s an example of a paradox
asked
Nov 25, 2020
English
middle-school
2
answers
0
votes
232k
views
Every Sunday John goes to church from his home . He move 2 miles east. How much distance is between home and church
asked
Aug 24, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
123k
views
John made 2 quarts of juice for a school party. He said that he made 2 fourth cup of juice. Explain johns mistake.
asked
Aug 27, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
93.9k
views
Text written in ornate style often includes elaborate language. True or False.
asked
Jul 6, 2019
English
middle-school
1
answer
0
votes
38.7k
views
All of the following are basic types of asexual reproduction in lower organisms except: regeneration binary fission budding egg-laying multiple fission reproduction by spores
asked
Aug 28, 2018
Biology
high-school
2
answers
2
votes
193k
views
The grim reality is that plague in the capital is as common as the stench of the cesspits and almost as unavoidable. You cannot predict where it will strike: People living next door to infected houses
asked
Aug 1, 2018
English
high-school
2
answers
5
votes
149k
views
fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. what is the price per pound of the trail mix?
asked
Mar 8, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
127k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org