menu
QAmmunity.org
Questions by Rangoric
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Rangoric
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Rangoric
Filter
User Rangoric
Recent activity
All questions
All answers
What will this program print out? int function (int[] array) { for (int i = 0; i < 10; i++) { if (i % 2 == 0) { println(i); } } } 1) 2,4,6,8 2) 0,2,4,6,8,10 3) 2,3,4,5 4) 1,2,3,4 5) 0,2,4,6,8
asked
Nov 12, 2021
Computers and Technology
middle-school
1
answer
0
votes
84.7k
views
Which is the solution of the following system of equations: 2x + y = 4 3x – y = - 14
asked
Sep 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
220k
views
5. Why do some sharks need to move continuously?
asked
Aug 15, 2021
Biology
middle-school
2
answers
3
votes
51.8k
views
Find the unit rate. $4.80 for 6 cans The unit rate is $ per can.
asked
Jul 8, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
232k
views
PLEASE ANSWER I HAVE ABOUT 30 MINUTES TO AN HOUR TO FINISH THIS
asked
Jun 2, 2021
English
middle-school
1
answer
3
votes
117k
views
How many solutions does this equation have? 1/2 + 4x = - x + 2
asked
May 7, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
42.4k
views
Please relly need help
asked
Mar 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
25.4k
views
? After not studying hard enough and losing his academic scholarship, Mark needs to borrow money from 2 different banks to pay his tuition. Bank Seven charges 12% simple interest, while First Collegiate
asked
Mar 24, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
103k
views
Quick write discussion: “free will means the choice to think or” or not
asked
Feb 27, 2021
English
high-school
1
answer
4
votes
139k
views
Josh’s Manufacturing Company reported fixed manufacturing overhead of $2,500,000, and 2,600,000 total units. The variable manufacturing costs were $1.50 per unit. What is the cost per unit using absorption
asked
Feb 5, 2021
Business
high-school
1
answer
4
votes
114k
views
ABC, Inc. is considering purchase of a new equipment. The sales are expected to be $808,133 and the total cash expenses are expected to be $394,925. The annual depreciation is $77,434 and the tax rate
asked
Nov 6, 2020
Business
high-school
1
answer
0
votes
115k
views
What is 9.18 × 10^3 in standard form? A) 0.0918 B) 0.918 C) 918 D) 9,180
asked
Sep 18, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
152k
views
According to the Meiji constitution, the emperor had supreme power over everyone because he was a descendent of whom?
asked
Jul 11, 2020
History
middle-school
1
answer
0
votes
198k
views
The company is building a scale model of the theater’s main show tank for an investor's presentation. Each dimension will be made 1/8 of the original dimension to accommodate the mock-up in the presentation
asked
Oct 11, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
215k
views
What is the name up for the style of a piano plane developed by black musicians said in favs the left hand playing strictly on the beat while the right hand simple it's the rhythm?
asked
Aug 22, 2019
Arts
high-school
1
answer
2
votes
78.3k
views
What is the term limit of a Supreme Court Justice?
asked
Jul 25, 2019
History
college
1
answer
3
votes
194k
views
Sales at a book store increased from 5000 to 10000. This year sales dicreased to 5000 from 10000.
asked
Jan 15, 2019
Mathematics
college
2
answers
5
votes
234k
views
Carl has been recording the number of pears on his pear tree each week: week pears 6 32 7 37 8 42 9 47 The function representing Carl's pears per week is f(w) = 5w + 2. What does the 2 represent? The week
asked
Nov 12, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
123k
views
Which term refers to a microorganism or virus that causes disease? A. microbe B. protozoa C. vaccine D. pathogen
asked
Sep 21, 2018
History
middle-school
1
answer
2
votes
197k
views
Which question can be answered by science? A. Is it acceptable to make people recycle grocery bags? B. How much water is used to produce one paper bag? C. Should the government regulate the use of grocery
asked
Jul 11, 2018
Biology
high-school
2
answers
4
votes
118k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org