menu
QAmmunity.org
Questions by Rana Depto
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Rana Depto
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Rana Depto
Filter
User Rana Depto
Recent activity
All questions
All answers
Selling price per unit is $68 Variable manufacturing costs per unit manufactured (includes direct materials [DM], direct labor [DL], and variable MOH) - $35 Variable operating expenses per unit sold
asked
Oct 3, 2021
Business
college
1
answer
4
votes
175k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza? $8.57 $13.71 $22.71 $77.13
asked
Jul 11, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
223k
views
Use properties to find each product. 2.6 x 1.4=? 4.5 x 0.08=?
asked
Jun 7, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
4.7k
views
4. Identifying Cause and Effect- Explain two reasons thatthe American Colonization Society failed to end slavery in the United States. ht by The McGraw-Hill Companies
asked
Feb 12, 2021
History
high-school
1
answer
3
votes
133k
views
Why did some Americans turn to socialism and communism during this period?
asked
Feb 6, 2021
History
middle-school
1
answer
5
votes
52.2k
views
15. What are three requirements for President and VP?
asked
Sep 25, 2020
History
middle-school
1
answer
0
votes
70.7k
views
the first term of an arithmetic sequence is 4 and the fifth term is 16 what is the 9th number in the sequence
asked
Jun 24, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
94.9k
views
Explain how electricity is produced in a nuclear power plant.
asked
Jun 17, 2020
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
185k
views
The time (in number of days) until maturity of a certain variety of hot pepper is normally distributed, with mean μ and standard deviation σ = 2.4. this variety is advertised as taking 70 days to mature.
asked
Sep 28, 2018
Mathematics
college
1
answer
3
votes
125k
views
HELP ME WITH HW PLS THIS QUESTION IS HARD PLZ IT PASS MY BEDTIME :(!!!!?????!!!! describe the development of tenochtitlan and explain why the first europeans to view the city were amazed by it?
asked
Sep 2, 2018
Social Studies
middle-school
1
answer
0
votes
223k
views
Why are rapidly growing cancers that originate in nervous tissue more likely?
asked
Aug 12, 2018
Health
college
1
answer
2
votes
191k
views
Which best describes the Help feature of Word? A) It has features that are available online only. B) It has features that are available offline and online, when available. C) It has features that are available
asked
Jun 26, 2018
Computers and Technology
high-school
2
answers
3
votes
45.6k
views
A bag of marbles has 5 green, 2 yellow, 8 red, and 3 purple marbles. What is the probability of picking a red marble, not replacing it, and then picking another red marble?
asked
Feb 3, 2018
Mathematics
college
1
answer
5
votes
17.6k
views
Five dices are tossed together, what is the total number of outcome expected from this experiment?
asked
Jan 19, 2017
Mathematics
college
1
answer
5
votes
66.4k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org