menu
QAmmunity.org
Answers by Philip Dernovoy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Philip Dernovoy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Philip Dernovoy
Filter
User Philip Dernovoy
Recent activity
All questions
All answers
The original price of a ski jacket was $210. It was on sale at a 25% discount. Arianna had a coupon for an additional 10% off the sale price. What price did Arianna pay for the ski jacket? A. $141.75 B.
answered
Jan 8, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
185k
views
What is an exoplanet? Explain how scientists decide if an exoplanet might be like Earth Then, compare and contrast Earth and the exoplanet Gliese 5819 Use information from the lesson to back up your ideas
answered
Dec 30, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
199k
views
Welche Jahreszeit ist es? * 10 points O Herbst O Sommer O Winter O Fruehling
answered
Dec 23, 2021
German
college
2
votes
162k
views
Which Asian country modernized during the 1800s and became the most powerful country in the Eastern Hemisphere? A) Japan B) China
answered
Oct 20, 2021
History
high-school
2
votes
234k
views
Why, ostensibly, has Raskolnikov come to see Porfiry? What’s his real reason? What are some things that contribute to Raskolnikov’s nervousness?
answered
Sep 28, 2021
Social Studies
high-school
1
vote
34.0k
views
Isabella is excited about her upcoming fourth birthday. She has begged her mother to buy a “ big birthday cake” that she can take to school on Thursday and share it with her preschool classmates during
answered
Jul 14, 2021
Health
middle-school
5
votes
214k
views
Solve the following system of equations using substitution, showing all work. y=2x+3 2x+5y=3
answered
May 8, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
184k
views
Average person should get no more than 8 hours of sleep. O True O False
answered
Mar 22, 2021
Health
high-school
1
vote
225k
views
The best argument against American imperialism was that manufacturers would not gain access to more raw materials. the US military would be weakened by being spread across so many countries. competition
answered
Mar 5, 2021
History
high-school
5
votes
202k
views
Suppose you have just added 200.0 ml of a solution containing 0.5000 moles of acetic acid per liter to 100.0 ml of 0.5000 M NaOH. What is the final pH? The Ka of acetic acid is 1.770 × 10-5
answered
Jan 11, 2021
Chemistry
college
4
votes
56.9k
views
What were two of the main challenges that workers faced at the mills in Lowell, Massachusetts? Factory owners wanted to employ skilled workers, which were hard to find. Workers were forced to attend school,
answered
Oct 7, 2020
History
high-school
2
votes
41.0k
views
Assume you have the following array: int[] values = new int[15]; What will happen if the following code is executed? int[15] = 20; a. The value will be added to the array. b. You will get an ArrayIndexOutOfBoundsException
answered
Sep 20, 2020
Computers and Technology
high-school
6
votes
864
views
What type of question is "Name the main characters from the story?"
answered
Jul 4, 2020
English
middle-school
2
votes
66.1k
views
Simplify x^0yz^-3. Please explain
answered
Jun 20, 2020
Mathematics
high-school
6
votes
45.5k
views
Rolling friction is less than sliding friction. a. True b. False
answered
Feb 25, 2020
Medicine
college
1
vote
172k
views
Maintenance of normal intracellular fluid volume depends largely on the intracellular concentration of _____ ions. a. sulfide and bromide b. hydride and iodide c. oxide and nitride d. potassium and phosphate
answered
Sep 18, 2019
Biology
college
0
votes
233k
views
A 24-ounce box of cornflakes cost $4.59 what is the unit rate A 36-ounce box of cornflakes cost $5.79 what is the unit rate?
answered
Aug 29, 2019
Mathematics
high-school
7
votes
183k
views
The main purpose of granting life tenure to federal judges is to
answered
Jul 17, 2019
History
high-school
5
votes
137k
views
Gina read 120 pages in 4 days. Which is an equivalent rate
answered
Apr 5, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
56.5k
views
Some students prepare 3 different snacks.they make 1/8 pound bags of nut mix,1/4 pound bags of cherries,and 1/6 pound bags of dried fruit.if they buy 3 pounds on nuts mix,5 pounds of cherries,and 4 pounds
answered
Oct 13, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
102k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org