menu
QAmmunity.org
Answers by Pfulop
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Pfulop
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Pfulop
Filter
User Pfulop
Recent activity
All questions
All answers
How does the body obtain and use energy from food?
answered
Dec 13, 2024
Biology
high-school
2
votes
174k
views
For the language L = anbn+1 , (1)Give the CFG that generates L. (2)Construct a NPDA that accepts L. Draw the transition diagram.
answered
Nov 17, 2024
Computers and Technology
high-school
3
votes
84.7k
views
3+(5+4)(8-6) what is this please help
answered
Oct 31, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
20.0k
views
Which of the following are not examples of expressive culture? a. quilts b. harvesting corn c. lullabies d. Christmas e. Hip Hop
answered
Oct 28, 2024
Social Studies
high-school
6
votes
24.8k
views
Discuss the bet that two members of the "Club of Squares", Mr. Orientalis and Mr. Occidentalis had and what resulted ?
answered
Sep 26, 2024
English
high-school
5
votes
189k
views
Which of the following is the graph of the function shown below? W. X. Y. Z. A. X B. Y C. W
answered
Aug 29, 2024
Mathematics
college
5
votes
158k
views
What causes the demand curve to shift to the left?
answered
Aug 24, 2024
Business
high-school
5
votes
97.1k
views
Question 4 Which is the equation of the line that is parallelto y = 2x +1 and goes through the point (3,9)? y=2x+3 y= -1/2x +9 y=2x+9 y=-1/2x+3
answered
Jul 21, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
36.2k
views
According to MLA style, where should a works cited page come from in a writing project that contains research?
answered
Jul 15, 2024
Social Studies
high-school
4
votes
203k
views
Kelly goes to the circus and buys a 24oz coke for $6.50. Her friend Timothy buys a 12oz coke for 3.75. Which drink is the best deal, in terms of cost per ounce?
answered
Jun 18, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
167k
views
If e=2 and d=6 what is 4e+d+12-2e
answered
Jan 15, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
20.5k
views
A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.3-ounce package costs $2.54. A 27.8-ounce package costs $6.78.Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the
answered
Oct 16, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
208k
views
A yogurt machine makes gallon of yogurt every minute. The total amount y that the machine makes in x minutes is given by the equation y ]×. Determine whether the relationship between x and y is linear
answered
Jul 30, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
38.7k
views
9. What is the balanced formula equation for the reaction shown in the figure? a. H2 + Br2 ---> 2HBr b. 2H + 2Br ---> 2HBr c. H2 + B2r ---> H2Br2 d. H2 + Br2 ---> HBr + HBr 10. Identify the product(s)
answered
Jul 8, 2023
Chemistry
high-school
5
votes
85.8k
views
The sum of two numbers is 50. If the larger number is divided by the smaller number we get 7/11. Find the numbers.
answered
Dec 10, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
132k
views
To which branch of government were these powers granted?• Make laws • Levy taxes • Declare war
answered
Aug 20, 2022
History
high-school
3
votes
227k
views
Yak has thick fur but buffalo has thin fur.why
answered
Jul 29, 2022
Biology
high-school
3
votes
4.9k
views
What is 9 (4x^2 - 3) simplified?
answered
Jul 16, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
136k
views
What is the KE of a bicycle with a mass of 41kg traveling at a velocity of 8 m/s ?
answered
Jul 15, 2022
Physics
college
3
votes
157k
views
The cranial nerve that has three major branches is the
answered
Jun 29, 2022
Biology
high-school
1
vote
160k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org