menu
QAmmunity.org
Questions by Pdrcabrod
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Pdrcabrod
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Pdrcabrod
Filter
User Pdrcabrod
Recent activity
All questions
All answers
5. Which word is a means of paying for goods and services?
asked
Dec 6, 2021
History
college
1
answer
1
vote
28.2k
views
The cost of 5 scarves is $46.25. What is the unit price?
asked
Nov 11, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
6.0k
views
Which of the following happens because of mitosis? (Check all that apply)
asked
Nov 5, 2021
Biology
college
1
answer
2
votes
162k
views
An insurance company is considering implementing a plan based on mileage. The current plan, Plan A, charges a flat rate of $235.90 per month. Plan B charges a flat rate of $160.30 per month plus an additional
asked
Sep 1, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
173k
views
I know this is a lot but I need help on just a few thanks!
asked
Aug 18, 2021
Chemistry
middle-school
2
answers
3
votes
3.7k
views
Stained glass consists of colored dyes mixed with silicon dioxide molecules. Variations in the color of the glass occur because the dyes often do not mix completely with the silicon dioxide.
asked
May 19, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
74.2k
views
Which statement best describes the landscape of the Arabian Peninsula? A.It is composed entirely of deserts and mountainous territory. B.It contains various physical features, even though it is largely
asked
Mar 23, 2021
History
high-school
2
answers
1
vote
39.2k
views
The Golgi complex in a cell interacts with?
asked
Feb 17, 2021
Biology
middle-school
1
answer
0
votes
231k
views
What impact does propaganda have on people?
asked
Feb 4, 2021
Social Studies
middle-school
1
answer
2
votes
17.7k
views
Eons are the broadest category of geologic time, and we live in the Phanerozoic eon. The Phanerozoic eon is further divided into eras. What divides the three eras of the Phanerozoic eon?
asked
Dec 1, 2020
Biology
middle-school
2
answers
1
vote
152k
views
Why did the “Big Three” disagree about the best course of action to take at the peace conference?
asked
May 8, 2020
History
high-school
2
answers
1
vote
92.2k
views
When agricultural machines were introduced, a number of industries benefited from them. At the same time, a number of farmers and small organizations that relied on manual labor and traditional methods
asked
Mar 8, 2020
Business
college
1
answer
2
votes
58.4k
views
As you explore career options, why is it important to take personal inventories and assessments?
asked
Sep 2, 2019
Business
college
2
answers
5
votes
216k
views
To become a citizen of the united states you must
asked
Jul 23, 2019
History
middle-school
1
answer
0
votes
136k
views
A puppy weighs 12 ounces. What fractional part of a pound is this?
asked
Apr 1, 2019
Mathematics
college
2
answers
3
votes
83.0k
views
Which point on the map below has approximately the same elevation as point C? A. A B. B C. D D. E E. F
asked
Dec 17, 2018
Biology
high-school
2
answers
3
votes
91.0k
views
Mark can clean his fathers office in 30 minutes his younger sister Lynn can you clean the office in 40 minutes how long will it take the two of them to clean the office
asked
Dec 3, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
46.5k
views
H=4(x+3y)+2 make x the subject thanks
asked
Apr 20, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
171k
views
Why did diocletian divide the roman empire into eastern and western sections in 285 a. d.? a.there were religious differences between people living in the eastern and western parts of the empire. b.people
asked
Dec 27, 2017
History
high-school
1
answer
0
votes
92.1k
views
Phillip bought 12 used CDs and DVDs. CDs cost $2 each and DVDs cost $3 each. He spent $31 not including tax. How many DVDs did Phillip buy?
asked
Mar 27, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
182k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org