menu
QAmmunity.org
Answers by Paul Tarjan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Paul Tarjan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Paul Tarjan
Filter
User Paul Tarjan
Recent activity
All questions
All answers
What is the slope of the line through (-3, 3) and (-1, -1)?
answered
Dec 21, 2021
Mathematics
college
2
votes
219k
views
A road or path that crosses a mountain range is called a __________. A. pass B. canal C. strait D. fault
answered
Dec 2, 2021
Geography
high-school
6
votes
181k
views
Your grandmother tells you a dollar doesn’t go as far as it used to. She says the “purchasing power” of a dollar is much less than it used to be. Explain what she means. Try to use and explain terms like
answered
Oct 27, 2021
Business
middle-school
4
votes
174k
views
A scientist is observing bacterial population growth on a microscope slide. Initially there are 72 organisms. The scientist notes that the population triples every hour. What function, P(t), can she use
answered
Aug 31, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
27.3k
views
Which is a unit rate? A. 75 miles per 5 gallons B. Typing 35 words per minute C. $8.00 for 3 bottles of soda D. 7 pounds in 3 bags
answered
Jun 22, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
227k
views
Identify the Interrogative Pronouns from the given options: What I do not remember is - what happened. ☐ What ☐ I ☐ do ☐ not
answered
Apr 28, 2021
English
high-school
5
votes
99.5k
views
What is g(4) if g(x)=x^2-5
answered
Apr 21, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
65.0k
views
100 points !!!! Please help ASAP: What times 28,000 equals 4,410,483,661
answered
Apr 17, 2021
Mathematics
college
3
votes
8.5k
views
8x - 9 = - 2x + 11
answered
Apr 7, 2021
Mathematics
college
6
votes
107k
views
The yellow color on this MSA plate indicates the ability of this microorganism to ferment
answered
Mar 24, 2021
Biology
college
4
votes
45.1k
views
A bake sale has 5 cakes for sale. Each cake was cut into 3 slices. Each slice was sold for $3. How much money did the bake sale make for selling all of the cakes?
answered
Feb 24, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
205k
views
Yurupary es un mito o una leyenda
answered
Jan 6, 2021
Spanish
college
3
votes
4.6k
views
Can you help me in the sory of team names in reading plus level g
answered
Aug 9, 2020
English
middle-school
3
votes
115k
views
Virginia's Statute of Religious Liberty called for A. the freedom to worship in Virginia. B. a combination of church and state in Virginia. C. freedom of conscience and a complete separation of church
answered
May 12, 2020
History
high-school
3
votes
17.3k
views
Consider the function f(x) = -5x + 5. Place a point on the coordinate grid to show the x- intercept of the graph representing f(x).
answered
Feb 15, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
107k
views
No encuentro los mapas que me diste. = No___ encuentro. a. las b. los c. les d. nos
answered
Oct 22, 2019
Spanish
college
4
votes
199k
views
What are the only true plants that live completely submerged in the ocean? kelp beds microscopic algae seagrasses mangroves?
answered
Sep 12, 2019
Biology
high-school
0
votes
62.0k
views
Please help me with this last problem thanks so much see image
answered
Aug 24, 2019
Mathematics
college
4
votes
2.6k
views
An office needs to order carpet for the waiting room. The room measures 30 feet by 24 feet. The carpet is sold in square yards. How many square yards of carpet are needed? Remember, Area = Length X Width.
answered
Mar 22, 2019
Mathematics
college
1
vote
225k
views
Who led revolts against the Liang dynasty. (Select all that apply ). Ly Bi/ Tai and nan chao rebels / Dinh tien Hoang/ Trieu quang phuc
answered
Nov 7, 2018
History
high-school
2
votes
36.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org