menu
QAmmunity.org
Answers by Paul Gorbas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Paul Gorbas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Paul Gorbas
Filter
User Paul Gorbas
Recent activity
All questions
All answers
I HAVE 2 MINS TO FINSIH PLZ HELP
answered
May 29, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
121k
views
5. Solve for q if 5q - 21 /14= 1.
answered
May 1, 2022
Mathematics
college
5
votes
108k
views
Earth's seasons are caused by A. Earth's orbit around the Sun B. Earth's rotation around its axis C. Earth's tilt D. All of the above Choose the correct answer.''
answered
Mar 27, 2022
Biology
college
5
votes
226k
views
In the equation-2(3x-2)=22 what is x?
answered
Dec 27, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
101k
views
Bodhi has a collection of 175 dimes and nickels. The collection is worth $13.30. Which equation can be used to find n, the number of nickels in the collection? 0.1n + 0.05(n – 175) = 13.30 0.1n + 0.05(175
answered
Nov 28, 2021
English
high-school
5
votes
205k
views
Pls I need help !!!!!!
answered
Nov 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
93.5k
views
In the U.S., the iron and steel industry is concentrated in the: Midwest West North South
answered
Oct 15, 2021
Chemistry
middle-school
1
vote
213k
views
After assassinating President Lincoln, John Wilkes Booth
answered
Sep 26, 2021
History
high-school
1
vote
216k
views
If angle J and angle K are vertical angles, J and K are congruent.
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
234k
views
1. Unas de las formas de producir nitrógeno gaseoso (N2) es mediante la oxidación de metilamina (CH3NH2), tal como se muestra en la siguiente reacción: CH3NH2 + O2 → CO2 + H2O + N2 Si reaccionan 0,5 mol
answered
Jul 31, 2021
Chemistry
college
6
votes
156k
views
X = 2, w = -1, y = 6, z = 4 x²+4w - 2y
answered
Jun 27, 2021
Mathematics
college
4
votes
133k
views
at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups of ice cream??
answered
Jun 20, 2021
Mathematics
college
3
votes
86.5k
views
Can someone help me lol
answered
Jun 10, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
21.4k
views
Caleb: ¡Hola! I think you guys already know … pero mi pasatiempo favorito es hacer blogs. Me encanta hablar de mi vida. Tal vez mi vida no es super interesante. But I know you guys relate y algunas veces
answered
Jun 9, 2021
Spanish
middle-school
5
votes
24.7k
views
What is the most important thing to remember when setting up a proportion
answered
Apr 19, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
54.2k
views
Pls show picture of a graph and explain y=− 1/4 x
answered
Mar 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
27.5k
views
Lan needs $3135 each month for bills and rent, and $196 each week for weekly expenses. Assuming taxes and withholdings will be 37.74%, how much does lan need to gross yearly?
answered
Feb 21, 2021
Mathematics
middle-school
7
votes
182k
views
What is a constant term definition
answered
Dec 3, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
111k
views
Adding a spoonful of sugar to pure water will do what to the concentration of water
answered
Jul 24, 2020
Biology
middle-school
2
votes
128k
views
What are the solutions to the equation? х^2 + 6x = 40
answered
Apr 23, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
89.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org