menu
QAmmunity.org
Questions by Paritosh Kulkarni
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Paritosh Kulkarni
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Paritosh Kulkarni
Filter
User Paritosh Kulkarni
Recent activity
All questions
All answers
Six pounds of grapefruit costs $3.00. 5 pounds of apples costs 2.65. What is the cost per pound for each fruit?
asked
Oct 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
101k
views
A pool can be filled by one pipe in 8 hours and by a second pipe in 9 hours. How long will it take using both pipes to fill the pool?
asked
Oct 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
187k
views
The genetic code from DNA is carried into the cytoplasm by____
asked
Sep 20, 2022
Chemistry
college
2
answers
1
vote
116k
views
25 points~ Write a brief summary about love.
asked
Jul 1, 2022
English
high-school
2
answers
5
votes
168k
views
What is the image of point (2,4) under the translation T-6,1?
asked
Mar 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
192k
views
5. Consider the diagram below. Solve for x.
asked
Jan 12, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
220k
views
100 PTS PLEASE HELP PLEASEEE
asked
Nov 16, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
197k
views
Choice D is 100 plz help soon as possible
asked
Oct 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
154k
views
Why were the Republicans in Congress called Radical Republicans during the Reconstruction period? Question 12 options: They didn't believe in reconciliation but wanted to "revolutionize Southern institutions,
asked
Oct 4, 2021
Social Studies
middle-school
1
answer
0
votes
21.9k
views
Jace is making a water play table from a triangular table top. He sketched a dotted line to show where he wants to add a circular water bowl. It should go all the way to the edges of the table as shown.
asked
Aug 26, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
201k
views
Duffyduck i am mentally unwell sorry
asked
Aug 21, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
200k
views
In section one of this passage the word change means
asked
Jun 25, 2021
English
middle-school
2
answers
5
votes
186k
views
Isaiah makes 3 bowls of sauce if each bowl holds 3/4 quarts how much sauce did Isiah make.
asked
Feb 2, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
31.6k
views
This layer of the Earth is solid even though it undergoes the most amount of pressure and heat. Which one is it? ( I have no idea where this subject is, but it's science. I just chose geography because
asked
Jan 8, 2021
Geography
high-school
1
answer
4
votes
115k
views
In-Step Manufacturing uses a flexible budget. It has the following budgeted manufacturing costs for 25,000 pairs of shoes: Fixed Manufacturing Costs, $12,000 and Variable Manufacturing Costs, $16.00 per
asked
Dec 5, 2020
Business
high-school
1
answer
1
vote
74.6k
views
Interpret the y-intercept of the graph.
asked
Jul 9, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
39.3k
views
Mrs. Lay's Instagram followers went from 40 to 72. What was the percent increase?
asked
Apr 20, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
43.0k
views
Which of the following statements about transmembrane proteins is correct? a. The signal sequences are always cleaved off. b. They are always inserted with the amino terminus on the lumenal side and the
asked
Feb 25, 2020
Biology
high-school
1
answer
1
vote
180k
views
You have a balance of $1678.00 on a credit card with a 15.75% APR how much interest is occurred if you pay nothing on the principal after three months?
asked
Nov 25, 2019
Mathematics
college
1
answer
3
votes
43.2k
views
What is one way to classify mud found in an ecosystem
asked
Oct 11, 2019
Biology
high-school
2
answers
4
votes
110k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org