menu
QAmmunity.org
Answers by PJT
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by PJT
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by PJT
Filter
User PJT
Recent activity
All questions
All answers
Complete the following sentences with the correct form of ser or estar as appropriate. 1. El agua____muy fría. No____bueno beber agua muy fría. 2. Nosotros__________en la biblioteca, pero no________estudiantes
answered
Jun 23, 2022
Spanish
high-school
2
votes
172k
views
ASAP!!! What are two reasons teachers should use a variety of teaching techniques?
answered
May 23, 2022
English
high-school
11
votes
160k
views
4x-5+2x=19 what does x equal
answered
Feb 23, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
102k
views
Can anyone help me with this?
answered
Feb 19, 2022
Spanish
high-school
3
votes
14.7k
views
In the equation y = 1/2x + 3, when x is 6, what is y?
answered
Feb 17, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
24.5k
views
Mr W. is having a yard sale, where he is selling iPad chargers and wireless keyboards. At the end of the day, he knows he sold a maximum of 14 items, and he earned a total of $342. If he charged $18 for
answered
Dec 5, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
212k
views
Rank the three types of deposits that savers make at banks from the "highest return" to "lowest return."
answered
Nov 15, 2021
Law
middle-school
4
votes
132k
views
When considering special needs acceptance guidelines, which of the following is NOT included? A. A "one-size fits all" approach should be maintained. B. Need-based boundaries should be established. C.
answered
Aug 7, 2021
Social Studies
high-school
2
votes
86.4k
views
Two similar solids are shown A and B A=3cm B=6cm Solid A has a volume of 60cm cubed Work out the volume of solid B
answered
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
71.3k
views
STUDENTS OF THE VIRTUAL SCHOOL FLVS Can y'all tell me how do y'all keep on track or how do y'all finish the assignments. Pls
answered
May 24, 2021
English
college
2
votes
217k
views
Find the inner product for (-2, 4, 8) * (16, 4, 2) and state wether the vectors are perpendicular. a. 0; no b. 0; yes c. 1; no d. 1; yes
answered
May 15, 2021
Mathematics
college
6
votes
196k
views
Select the correct answer. Which of the following is included in a summary? O A key points OB. personal opinions OC. background information OD minor examples
answered
May 6, 2021
English
high-school
3
votes
22.9k
views
Now the giant cried aloud: "Yield or fight, King Arthur; which will you do? If you fight I shall conquer you, for you have no power to resist me; you will be my prisoner, with no hope of ransom, will lose
answered
Apr 9, 2021
History
high-school
1
vote
48.7k
views
Which detail from "Object Lesson, Part 1" supports the prediction that Ellery Queen will find the missing money before first period ends? Three of the boys' faces were rather too elaborately blank. The
answered
Mar 5, 2021
English
high-school
2
votes
76.0k
views
Unions contribute to A. both frictional and structural unemployment. B. frictional but not structural unemployment. C. structural but not frictional unemployment. D. neither frictional nor structural unemployment.
answered
Nov 25, 2020
Business
college
2
votes
130k
views
Which list of ordered pairs represents solutions to x + y= 2 ? (-4, 6), (0, 2), (4,2) (-4,-6). (0, 2), (4,2) (-4, 6), (0, 2), (4,-2)
answered
Nov 10, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
159k
views
Please help me with this question!!
answered
Jul 28, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
58.0k
views
Leon, the production manager at a furniture manufacturing company, decides to underperform at work by not meeting his monthly targets. This is because he feels that no matter how well he performs, his
answered
Jul 11, 2020
Business
high-school
6
votes
109k
views
HELP PLEASE Why is alley cropping considered a sustainable farming practice? A)It requires farmers to know best practices for only one crop. B)It allows farmers to meet current needs while preserving resources.
answered
Jan 27, 2020
Biology
high-school
3
votes
129k
views
A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
answered
Aug 15, 2019
Mathematics
college
7
votes
101k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org