menu
QAmmunity.org
Questions by Osirisgothra
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Osirisgothra
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Osirisgothra
Filter
User Osirisgothra
Recent activity
All questions
All answers
Show how to use distributive property to rewrite and find (32x6)+(32x4)
asked
Aug 17, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
110k
views
The lower classes in colonial America consisted of: professional people, artisans, and farmers planters and merchants indentured servants
asked
Jul 21, 2018
History
high-school
2
answers
2
votes
172k
views
Which is a way that the elements are groupef on the periodic table
asked
Apr 4, 2018
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
51.7k
views
Which of the following measurements could be the side lengths of a right triangle? A. 24 in, 32 in, 40 in B. 24 in, 36 in, 40 in C. 20 in, 32 in, 40 in D. 24 in, 32 in, 48 in
asked
Feb 6, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
205k
views
The unit rate of $11.49 for 3 packages
asked
Feb 5, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
135k
views
A nickel weighs 2 times as much as a penny. If the weight of a nickel is p, what is the expression of the weight of two nickels and one penny? a. 2p+p b. p+2 ( p2 ) c. 2p+ p2 d. 2p+p divided by 2
asked
Nov 8, 2016
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
36.7k
views
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for his crackers?
asked
Mar 18, 2015
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
34.2k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Search QAmmunity.org