menu
QAmmunity.org
Answers by Oron Bendavid
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Oron Bendavid
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Oron Bendavid
Filter
User Oron Bendavid
Recent activity
All questions
All answers
I need help pleasee ❤️
answered
Aug 23, 2021
English
college
3
votes
234k
views
Please help and hurry please Which could be the first step in solving the equation represented by the model below? 3 x tiles and 4 negative 1 tiles = 2 x tiles and 5 positive 1 tiles Add 4 positive unit
answered
Aug 20, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
212k
views
A handyman charges a flat rate of $150, plus $25 per hour for house painting. A painter charges $55 per hour for house painting. Which equation could be used to determine, h, the number of hours each would
answered
Aug 8, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
207k
views
Describe what a "bee" was in colonial times
answered
Aug 6, 2021
History
high-school
0
votes
107k
views
??????????????????????????????????????????????????
answered
Jun 27, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
69.1k
views
Which condition below makes it easiest for Canada to trade with the United States? O A. The countries share a border over 3,000 miles long. O B. Canada enjoys good trade relations with Great Britain. C.
answered
Apr 21, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
4.6k
views
X + (-9) = 32 What is the answer
answered
Mar 14, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
155k
views
Which of the following statements are true of the cell wall? I. composed of proteins and lipids II. composed of proteins and cellulose III. located in animal cells IV. located in plant cells V. semipermeable
answered
Dec 3, 2020
Biology
high-school
5
votes
173k
views
What is the author's point of view? So, do you really know what you’ve signed up for when you use social media? ‘In reality, you are the product,’ says technology lawyer Ty Shaw, ‘or, more specifically,
answered
Jun 23, 2020
English
college
5
votes
212k
views
According to the FBI Uniform Crime Report, the robbery rate in the United States is 202 per 100,000 people. At that rate, how many robberies would there be in a state the size of Indiana (5.8 million people
answered
Jun 13, 2020
Mathematics
college
0
votes
154k
views
Use logarithmic regression to find an equation of the form y= a+b In(x) to model the data
answered
Feb 18, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
81.6k
views
Someone who studies how people make and listen to music in various cultures is a?
answered
Feb 8, 2020
Arts
middle-school
6
votes
115k
views
Write 5 limitation of computer?
answered
Jan 31, 2020
Computers and Technology
middle-school
2
votes
224k
views
What information is given about the mother in the exposition of "The Leap"? A. The narrator's mother and father met in the hospital after the circus accident B. The mother was in a blindfold trapeze act
answered
Oct 9, 2019
English
high-school
2
votes
102k
views
Which molecule provide the energy used to initiate glycolysis? A. NADH B. Amylase C. ATP
answered
Jun 17, 2019
Biology
middle-school
6
votes
113k
views
According to bernd carsten stahl, ict refers to
answered
Mar 18, 2019
Social Studies
college
0
votes
132k
views
A study examining differences in throwing performance (distance thrown) among children ages 5, 10, and 15 years and using data about all age groups collected on the same day, is an example of
answered
Feb 17, 2019
Business
high-school
2
votes
8.0k
views
In which of the following locations would you expect to find the highest population density per square mile? A. the italian coast B. Central Spain C.western russia D. northern scandinavia
answered
Oct 9, 2018
History
high-school
4
votes
160k
views
Using the following abbreviations, tell how the italicized noun clause is used. s-subject sc-subject complement do-direct object of verb op-object of preposition the bill must be paid by whoever purchased
answered
Sep 17, 2018
English
high-school
7
votes
233k
views
If a unit price label has a unit price of 13.5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0.32 b. $0.56 c. $1.78 d. $3.24
answered
Aug 13, 2018
Mathematics
high-school
0
votes
165k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org