menu
QAmmunity.org
Answers by Onknows
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Onknows
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Onknows
Filter
User Onknows
Recent activity
All questions
All answers
4 more than the product of three and number x
answered
Nov 27, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
68.8k
views
Use the laws of logarithms and the values given below to evaluate the logarithmic expression. log7=0.8451 log5=0.6990 log3=0.4771 log2=0.3010 log12
answered
Aug 13, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
188k
views
How does a pluripotent cell differ from a totipotent cell? A. Pluripotent cells disappear after a baby is born. B. Pluripotent cells can be used in adults but not children. C. Pluripotent cells can only
answered
Jul 31, 2020
Biology
high-school
4
votes
212k
views
Mila reads at a rate of 3 paragraphs per minute. After reading for 4 minutes, she had read a total of 12 paragraphs. This situation can be represented with a linear equation written in point-slope form,
answered
Mar 21, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
111k
views
What is the technique where patterns are created by scraping off layers of paint from canvas that is laid over a textured surface?
answered
Jul 18, 2019
Arts
middle-school
4
votes
48.4k
views
(THIS IS ACUALLY ART) PLEASE PLEASE HELP Which statements about the Hudson River School paintings are true? CHOSE ALL ANSWERS THAT ARE CORRECT! A. They are representational landscapes that show wild America.
answered
Jun 29, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
87.1k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
answered
Mar 20, 2019
Mathematics
high-school
0
votes
64.6k
views
Yo _______________ toda la leche en el refrigerador. he bebido he bebiendo has bebido hayas bebiendo
answered
Dec 9, 2018
Spanish
high-school
2
votes
202k
views
Salut! Write a postcard to a classmate about your vacation. exchange postcards ---A holiday in Paris--- (Minimum 8 sentences)
answered
Oct 26, 2018
English
middle-school
6
votes
41.9k
views
An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples and 15 cups of flour. When you sell these at the farmers market
answered
Jul 14, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
41.3k
views
What is the relationship between thermal energy and friction
answered
Apr 2, 2018
Physics
middle-school
2
votes
32.7k
views
Factor -24a3b3c3 - 84a4b2c.
answered
Mar 24, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
212k
views
Which term describes a budget in which expenditures exceed revenue? A. National budget B. Balanced budget C. Budget deficit D. Budget surplus
answered
Dec 14, 2017
Social Studies
college
1
vote
72.4k
views
Folk music rhythm usually follows ______ patterns Elaborate Speech Simple Prescribed
answered
Apr 24, 2017
Arts
high-school
0
votes
155k
views
What is the smallest three-digit number that has a digit sum of 8?
answered
Jan 21, 2017
Mathematics
high-school
6
votes
98.2k
views
16 is 25% of what number???
answered
Sep 18, 2015
Mathematics
middle-school
0
votes
126k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org