menu
Qammunity.org
Answers by Nitred
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Nitred
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Answers by Nitred
Filter
User Nitred
Recent activity
All questions
All answers
During a pay period, an accountant earns $22 an hour plus $100 for each new customer he signs on for the company. If h represents the number of hours worked, write an expression to represent the accountant’s
answered
Apr 26, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
166k
views
Why are people calling Black Panther a race movement when it's literally a superhero movie? Also as far as I can tell the dude built a wall around his country to keep immigrants out and nobody has said
answered
Mar 27, 2019
Social Studies
high-school
3
votes
158k
views
A person is told to take 1.25mg of vitamin D daily .How many 0.500-mg tablets should this person take ?
answered
Oct 11, 2018
Chemistry
college
2
votes
60.0k
views
Which description is correct for the polynomial 2x² + 2? cubic trinomial quadratic trinomial quadratic binomial quartic binomial
answered
May 2, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
145k
views
Regulations that make companies pay for negative externalities will most likely _____ production costs. increase decrease keep constant
answered
Apr 3, 2018
History
college
2
votes
172k
views
Which sentence is punctuated correctly? The shoes normally cost 40 dollars; however, we got them on sale. The shoes normally cost 40 dollars, however, we got them on sale. The shoes normally cost 40 dollars,
answered
Mar 2, 2018
English
college
4
votes
221k
views
Compare and contrast the geocentric view of the solar system with the heliocentric view of the solar system
answered
Nov 12, 2017
Physics
high-school
4
votes
77.9k
views
stretch Your Thinking find three more ways gina could stack 24 plates into equal stack,tell the number of stacks and how many would be in each stack.
answered
Nov 4, 2017
Mathematics
middle-school
3
votes
92.8k
views
1: After WWII what type of laws did congress concentrate on passing? A-civil rights B-homeland defense C-international alliances D-taxes
answered
Oct 2, 2017
History
high-school
0
votes
56.1k
views
Pizza Planet is running a special 3 pizzas for $16.50 what is the unit rate for one pizza
answered
Sep 26, 2017
Mathematics
middle-school
0
votes
213k
views
Which national service program sends volunteers overseas? AmeriCorps Peace Corps Senior Corps Foster Grandparents
answered
Aug 21, 2016
History
middle-school
2
votes
181k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org