menu
QAmmunity.org
Answers by Nisfan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Nisfan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nisfan
Filter
User Nisfan
Recent activity
All questions
All answers
The functions of stem ā
answered
May 27, 2022
Biology
high-school
6
votes
82.1k
views
The word philosophy comes from two greek words meaning what?
answered
May 17, 2022
Social Studies
high-school
5
votes
152k
views
write a program that takes as input a number of kilometers and prints the corresponding number of nautical miles.
answered
May 1, 2022
Computers and Technology
college
6
votes
193k
views
Chelsea earns $30 per day plus $5 for every sale that she makes at her job. On Thursday, she wants to earn at least $60. Complete the steps below.
answered
Apr 20, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
46.3k
views
Find X again, thanks :)
answered
Mar 19, 2022
Mathematics
middle-school
11
votes
133k
views
What does Iago promise to do within three days?
answered
Feb 27, 2022
English
college
2
votes
194k
views
Girrls and boys plsss i need help like frl:)
answered
Jan 22, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
159k
views
How do you solve c=125h+30,000
answered
Dec 6, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
118k
views
DNA polymerase III can synthesize new DNA at a rate of 1000 bases per second. The genome of Escherichia coli is about 4,600,000 base pairs in length. How long should it take to replicate the E. coli genome
answered
Nov 29, 2021
Biology
high-school
4
votes
130k
views
what academic writing that tells what the project is all about,the reasons of conducting the project as well of carrying it out?ā
answered
Nov 6, 2021
Social Studies
college
4
votes
207k
views
Please help me with this question ā
answered
Oct 22, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
176k
views
At a restaurant the ratio of the kids meal sold to the adult meals sold was 6:5. If there were 24 kids meals sold, what is the combined amount of kids and adult meals sold? Use a tape diagram to find your
answered
Sep 17, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
108k
views
Omar filled his gas tank for times last week. Here are the amounts of gas he bought 1.2,13.7,5.04,14. What is the total amount of gas omar bought last week
answered
Jun 14, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
187k
views
One difference between accounting in the united states and the european union is that the u.S. Follows ________
answered
Jun 11, 2021
History
high-school
2
votes
48.0k
views
A package of 5 pairs of insulated socks cost $34.95. what is the unit price of the pair of socks?
answered
Mar 12, 2021
Mathematics
college
4
votes
156k
views
A car travels about 78 feet in one second At this speed about how many feet will the car travel in 5 seconds
answered
Mar 7, 2021
Mathematics
college
4
votes
69.1k
views
So Iām assigned to draw a meme that describes me as a learner and write 2 to 3 sentences why the meme represents me Can I have some help
answered
Nov 16, 2020
English
middle-school
3
votes
158k
views
(Please show step by step workings) Maria and John have been married for 2 years and are trying to start a family. They have been renting a small apartment and decide they want to purchase a house. They
answered
Jun 10, 2020
Mathematics
college
2
votes
20.1k
views
After exercising, Theo is aware that anaerobic respiration occurred in his body because his muscles ache. Which substance caused his muscles to feel sore? A-lactic acid B-glucose C-carbon dioxide D-glycogen
answered
Jan 30, 2020
Biology
high-school
5
votes
103k
views
Which equation represents inverse variation between x and y?
answered
Oct 17, 2019
Mathematics
college
2
votes
141k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org