menu
QAmmunity.org
Questions by Nimdil
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Nimdil
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Nimdil
Filter
User Nimdil
Recent activity
All questions
All answers
Emily has fixed monthly expenses that are taken directly out of her bank account. Emily wants to know how much money she must deposit in her account each month to cover these expenses. How can Emily use
asked
Dec 16, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
14.6k
views
Read a paragraph from an essay supporting Truman’s decision to use the atomic bomb against Japan during World War II. [1] Many people have argued that nothing could justify the president’s use of the atomic
asked
Jun 10, 2019
History
high-school
2
answers
0
votes
70.6k
views
PLZ HELP! Mr. Rubio has $826 to spend on sandwiches for a class reunion picnic. He has chosen 3 kinds of sandwiches: roast beef, ham, and egg salad. The roast beef sandwiches cost $4.40 each. The ham sandwiches
asked
May 6, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
194k
views
A rectangle patio has an area of 131.52 square meters. The width of the patio is9.6 meter. What is the length
asked
Apr 8, 2019
Mathematics
college
1
answer
4
votes
189k
views
Chloe has 2614 yards of ribbon to wrap presents. She needs 334 yards for each present. How many presents can Chloe wrap? 612 7 714 8
asked
Mar 22, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
137k
views
The internet is based on the following three key technologies: a. tcp/ip, http, and packet switching. b. client/server computing, packet switching, and the development of widely used communications standards
asked
Nov 11, 2018
Computers and Technology
high-school
1
answer
2
votes
112k
views
The part of the computer that provides access to the Internet is the A. keyboard. B. system unit. C. modem. D. monitor.
asked
Aug 24, 2018
Computers and Technology
college
2
answers
2
votes
152k
views
An 8-cup carton of sour cream costs $6.08. What is the price per pint?
asked
Aug 21, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
10.7k
views
Pam is painting a total of 45 square feet in her bedroom. If she has painted 60% so far, how many square feet of the bedroom does Pam still need to paint?
asked
May 18, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
184k
views
List four variable that united nation use to measure the level of develop of a country
asked
Feb 25, 2018
Geography
high-school
2
answers
0
votes
13.1k
views
HELP ASAP 1.Graph the functions and approximate an x-value in which the exponential function surpasses the polynomial function. In your final answer, include a copy of the graph. y = 2x^2 + 7 y = 5^(x-4)
asked
Jan 13, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
133k
views
Which term is used to describe two quantities that may or may not be equivalent? factor solution product equality
asked
Nov 2, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
149k
views
What is the 3 examples of figurative language in sir gawain and the green knight?
asked
Feb 5, 2017
English
high-school
1
answer
3
votes
170k
views
How can heat produce more heat
asked
Jan 16, 2017
Physics
middle-school
1
answer
3
votes
61.2k
views
When you set food under a heat lamp to warm it you are changing radiant energy into what?
asked
Jul 28, 2015
Social Studies
middle-school
1
answer
2
votes
165k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org