menu
QAmmunity.org
Questions by Nikksindia
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Nikksindia
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Nikksindia
Filter
User Nikksindia
Recent activity
All questions
All answers
HELP! ASAP: The graph relates the number of gallons of white paint to the number of gallons of red paint Jess used to make the perfect pink. Write an equation that describes the relationship.
asked
Feb 24, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
94.8k
views
Andre bought a $200 rug on sale for 20% off. How much did he pay for the rug. A. $240 B. $180 C. $160 D. $140
asked
Feb 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
203k
views
10 over 3 as a percent please help
asked
Jan 9, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
31.1k
views
\frac{7}{15 (17)/(22) (22)/(37) (5)/(17) greatest to least
asked
Sep 9, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
106k
views
Lusk Company produces and sells 16,100 units of Product A each month. The selling price of Product A is $31 per unit, and variable expenses are $25 per unit. A study has been made concerning whether Product
asked
Sep 4, 2020
Business
college
1
answer
5
votes
124k
views
Use SER or ESTAR For the following sentence you would use the verb SER to translate it into Spanish. It's 12:00 noon. True False 13
asked
Apr 28, 2020
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
200k
views
What was the final vote for new Hampshire to ratify the constitution. a.____votes to ratify vs. _____ votes not to ratify
asked
Dec 12, 2019
History
middle-school
2
answers
1
vote
82.4k
views
A square and an equilateral triangle have equal perimeters. the area of the triangle is 16 √(3) square centimeters. how long, in centimeters, is a diagonal of the square? express your answer in simplest
asked
Feb 6, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
135k
views
¿Es cierto o falso, que las Quinceañeras son exactamente lo mismo que la celebración Sweet 16?
asked
Jun 15, 2018
Spanish
high-school
2
answers
0
votes
178k
views
A mother seal is fed 5 fish for every 2 fish for its baby. If mother is fed 8 fish how many does the baby get
asked
May 18, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
76.2k
views
A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.05, a 2-pound bag costs $2.04, and a 3-pound bag costs $2.73. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete
asked
Apr 14, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
60.2k
views
What is ten times the sum of half a number and 6 is 8
asked
Feb 4, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
231k
views
At a movie theater, the cost of admission to a matinee is $5.25. If this price is a 30% discount from the evening price, find the evening price to the nearest cent
asked
Nov 15, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
161k
views
A figure is translated (x-5,y+7) then by (x+5,y-7). What is the final position of the figure? Explain.
asked
Jun 6, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
124k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org