menu
Qammunity.org
Answers by Nikhil Gupte
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Nikhil Gupte
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nikhil Gupte
Filter
User Nikhil Gupte
Recent activity
All questions
All answers
One dozen cookies cost $5.50. At that rate, how much does one cookie cost?
answered
Jun 14, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
41.6k
views
According to the map, which of the following states had the largest Latino population in 2010?
answered
Mar 2, 2022
Social Studies
college
6
votes
51.1k
views
I Which of the following is the most appropriate unit to describe the rate at which people are entering Disneyland? A People per hour, because the dependent quantity is the people B Hours per person, because
answered
Dec 11, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
121k
views
The leg of the triangular trade route on which slaves were transported from Africa to the Americas.
answered
Nov 17, 2021
History
high-school
4
votes
99.5k
views
152,643 = 1.52643 x 10^m then m= Please helppp
answered
Nov 9, 2021
Mathematics
college
5
votes
234k
views
As an experienced uncle, you have learned much about "hiring" your nieces and nephews to help you with chores in order to earn extra money. For example, to minimize disputes and maximize productivity,
answered
Nov 6, 2021
English
high-school
4
votes
140k
views
I need help ASAP PLEASE!!!
answered
Oct 21, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
98.1k
views
Work out m and c for the line: y = 3 x − 2
answered
Jul 9, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
166k
views
Can somebody give me an example of scientific literacy?
answered
May 10, 2021
Chemistry
college
5
votes
21.2k
views
What is the shape and arrangement of neisseria gonorrhoeae
answered
Apr 9, 2021
Biology
high-school
2
votes
173k
views
The sum of a number and 3 is 8
answered
Jan 22, 2021
Mathematics
college
2
votes
1.3k
views
PLEASE HELP! I need someone to help me with my home work is anyone able to help?
answered
Dec 28, 2020
Mathematics
college
2
votes
84.9k
views
Which tables represent constant functions? A. x y 2 -1 2 0 2 1 B. x y 2 -3 4 -7 6 -11 C. x y 2 3 4 3 6 3 D. x y 1 3 2 12 3 27 E. x y 1 -1 2 -1 3 -1
answered
Jul 4, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
16.5k
views
Which sentence is constructed to emphasize that Burt stuck to his jogging routine? A:Burt even jogged during the heat wave. B:Burt jogged even during the heat wave.
answered
May 20, 2020
English
middle-school
5
votes
205k
views
(2) Complete the get_num_of_characters() function, which returns the number of characters in the user's string. We encourage you to use a for loop in this function. (2 pts) Extend the program by calling
answered
Mar 28, 2020
Computers and Technology
college
0
votes
28.2k
views
One drawback of devolution is that a. the standards associated with particular programs become increasingly rigid and hard to enforce. b. the standards associated with particular programs become increasingly
answered
Feb 7, 2020
History
college
4
votes
136k
views
Evaluate 2j(-4) + 7 if j = -5
answered
Feb 6, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
95.0k
views
Which of the following epochs was the warmest?
answered
Dec 31, 2019
Biology
high-school
6
votes
56.4k
views
√( - 25)
answered
Dec 5, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
216k
views
1.01 an rational number
answered
Jul 23, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
53.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org