menu
QAmmunity.org
Answers by Nerd Stalker
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Nerd Stalker
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nerd Stalker
Filter
User Nerd Stalker
Recent activity
All questions
All answers
Someone whose job is to examine the accounts of a business and to produce a report is called a/an ______ A. tax B. accountant C. businessperson D. auditor
answered
Apr 26, 2022
English
college
1
vote
52.0k
views
Non-citizens residing inside a country are often referred to as which of the following? Select one: A. naturalized B. paralegal C. domestic citizens D. aliens
answered
Apr 18, 2022
Social Studies
college
9
votes
153k
views
Write an exponential equation with (1, 8) and (2,32)
answered
Feb 8, 2022
Mathematics
college
6
votes
9.3k
views
Dentinogenesis imperfecta is a rare, autosomal, dominantly inherited disease of the teeth that occurs in about one in 8000 people (Witkop, 1957). The teeth are somewhat brown in color, and the crowns wear
answered
Dec 29, 2021
Biology
high-school
6
votes
68.7k
views
Exercise combined with a blank can help control weight
answered
Dec 28, 2021
Physics
middle-school
2
votes
108k
views
The following data pertains to Sultan. Total assets at January 1, 2014, were $312000; at December 31, 2014, total assets were $384000. During 2014, sales were $1072000; dividends were $19000; and operating
answered
Nov 17, 2021
Mathematics
college
0
votes
55.9k
views
What is the slope of(-4,5) to (-12,8)
answered
Oct 6, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
209k
views
It costs $35 to join a gym. The monthly fee is $25. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a gym membership. Let m represent the number of months and c represent
answered
Sep 12, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
150k
views
What is the reason why every living thing on earth has the chance of survival?
answered
May 26, 2021
Biology
high-school
5
votes
32.4k
views
Select the correct response: Dix + cinq = ________. quinze dix-huit dix-cinq seize
answered
May 12, 2021
French
high-school
5
votes
33.6k
views
Trail #2 was used mainly by people seeking A.Gold B.Land C.Trade
answered
Apr 20, 2021
History
college
4
votes
56.9k
views
Using complete sentences and correct punctuation and grammar answer the following question. Must be at least 3 sentences. Explain why Eclipses do not occur every month.
answered
Apr 16, 2021
Physics
college
5
votes
185k
views
A concession stand sell hot dogs and hamburgers. At a football game, 84 hot dogs and 36 hamburgers were sold for $276. At another football game, 60 hotdogs and 18 hamburgers were sold for $174. Wrote a
answered
Apr 13, 2021
Mathematics
college
4
votes
28.3k
views
What is the solution set for 3x+1≥8 and 10x≤15 A. { x : 1 1/2 ≤ x ≤ 2 1/2 } B. no solution C. { x : 5 < x < 7 } D. { x : x < 5 or x > 7 }
answered
Dec 4, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
189k
views
Read the excerpt from chapter 10 of Animal Farm. The farm possessed three horses now besides Clover. They were fine upstanding beasts, willing workers and good comrades, but very stupid. None of them proved
answered
Sep 28, 2020
English
middle-school
0
votes
23.1k
views
Which are professional organizations related to healthcare careers? Check all that apply. NBME NCSBN NREMT USMLE NCLEX-PN NCLEX-RN
answered
Sep 12, 2020
Health
middle-school
2
votes
230k
views
The back yard was covered in late afternoon sunlight. The leaves danced in the trees, delighted that spring had finally arrived. The tulips were bright slashes of color like a child's crayon drawing. In
answered
Sep 10, 2020
English
middle-school
4
votes
191k
views
Question 2 Here are four sketches of pure substances. Each sketch is drawn as if a sample of the substance were under a microscope so powerful that individual atoms could be seen. Decide whether each sketch
answered
Jul 27, 2020
Chemistry
college
1
vote
159k
views
I’m stuck on this question and need help?
answered
Jul 24, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
146k
views
A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 8 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $23. For 2 pounds of almonds and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $
answered
May 21, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
81.6k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org