menu
QAmmunity.org
Answers by Nathan Wall
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Nathan Wall
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nathan Wall
Filter
User Nathan Wall
Recent activity
All questions
All answers
Matthew purchases 3 loaves of bread for $1.97 each and 4 gallons of milk. Jose purchases 3 pounds of chicken for $3.99 a pound and 2 gallons of milk. They spend the same total amount and each gallon of
answered
Jun 27, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
81.1k
views
A car with a 20-gallon gas tank averages 23.5 miles per gallon when driven in town and 28.9 miles per gallon when driven on the highway. write a program that calculates and displays the distance the car
answered
Apr 14, 2018
Computers and Technology
college
2
votes
148k
views
A tendency to apply a rule of grammar at all times is a type of _______ . idiom, overgeneralization, dialect, colloquialism
answered
Sep 12, 2017
English
high-school
4
votes
63.3k
views
What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?
answered
Aug 16, 2017
Mathematics
middle-school
6
votes
124k
views
What is a simile for friendship
answered
May 14, 2017
English
middle-school
6
votes
224k
views
Write a decimal that repersents the value of one $1 bill and 5 quarters
answered
Mar 7, 2017
Mathematics
middle-school
2
votes
169k
views
Certain gases in the atmosphere trap heat on Earth.What is the name of phenomenon? The Greenhouse effect Global warming Glacial melting Cooling period
answered
Aug 31, 2015
Social Studies
middle-school
5
votes
48.4k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org