menu
QAmmunity.org
Answers by Nabeel Ayub
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Nabeel Ayub
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nabeel Ayub
Filter
User Nabeel Ayub
Recent activity
All questions
All answers
A 16 ounce bottle of water cost $1.12. What is the cost per ounce?
answered
Sep 20, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
33.2k
views
3. What was the difference between death camps and labor camps?
answered
Sep 18, 2021
English
college
3
votes
234k
views
The y-intercept is 2 and the line is perpendicular to the line whose equation is y= 4x - 7
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
214k
views
Which Sumerian invention was based on their knowledge of astronomy?
answered
Jul 6, 2021
History
high-school
3
votes
112k
views
When this system is at equilibrium at a certain temperature PCl5(g) ⇋ PCl3(g) + Cl2(g), the concentrations are found to be [PCl5] = 0.40 M, [PCl3] = [Cl2] = 0.20. If the volume of the container is suddenly
answered
Apr 18, 2021
Chemistry
college
2
votes
10.9k
views
A shopper pays $87.15 for an $83 ceramic vase after sales tax is added. What is the sales tax percentage?
answered
Apr 9, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
206k
views
What is a binomial? followed with an example?
answered
Feb 20, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
4.5k
views
Which choices are real numbers? Check all that apply. A. (-16)^1/4 B. (-4)^1/2 C. (-32)^1/5 D. (-8)^1/3
answered
Feb 14, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
218k
views
Please help correctly
answered
Jan 17, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
166k
views
QUESTION 1 Choose the statement that best reflects the three basic steps of any recrystallization Dissolve the impure solid in a minimal amount of boiling solvent: cool the solution to form crystals, vacuum
answered
Nov 8, 2020
Chemistry
college
2
votes
211k
views
An 8-pack of popsicles costs $0.96. What’s the unit price?
answered
Sep 8, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
155k
views
A company has sales of $375,000 and its net income is 54,250. its gross profit is $157,500. its cost of goods sold equals: a 7.6%, b 22.38%, c 34.00%, d 66%or e 294.10%
answered
Aug 27, 2020
Business
college
4
votes
18.8k
views
Which relation is a function
answered
Aug 1, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
61.0k
views
I need help on this question plz
answered
Nov 8, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
139k
views
If you subtracted 3 from the exponent in an exponential function, what would happen to the graph? A) It would move up 3 B) It would move down 3 C) It would move to the left 3 D) It would move to the right
answered
Jul 12, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
190k
views
PLEASE HELP!!! The figure below shows a line graph and two shaded triangles that are similar: Which statement about the slope of the line is true? A. It is −2 throughout the line. B. It is -1/2 throughout
answered
Jun 25, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
171k
views
How to solve G(2x-3)= (2x-3+a)-(2x-3+a)
answered
May 29, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
101k
views
The female writer who was sent to a northern commune to undergo hard labor during the cultural revolution was
answered
Feb 27, 2019
History
high-school
4
votes
24.3k
views
A.) How many ways can you select 1 flavor of ice cream, 1 topping and 1 drink if there are 5 flavors of ice cream, 3 toppings and 4 drinks to choose from? B.) How many ways can you select a 4-digit passcode
answered
Nov 19, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
3.1k
views
It is 7 kilometers from Karen's house to the nearest mailbox. How far is it in meters?
answered
Nov 3, 2018
Mathematics
middle-school
1
vote
154k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org