menu
QAmmunity.org
Answers by Mrigendra
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Mrigendra
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Mrigendra
Filter
User Mrigendra
Recent activity
All questions
All answers
HELPP PLEAASE I DO GIVE BRAINLESS
answered
Jan 27, 2022
Mathematics
college
4
votes
11.4k
views
Calculate the momentum of a 1000 kg car traveling south at 20 m/s
answered
Jan 16, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
69.7k
views
Find x: {9}^{2x + 1 = {81}^(3x + 1)
answered
Jan 12, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
29.1k
views
Addison, Inc. uses a perpetual inventory system. The following is information about one inventory item for the month of September: Sep. 1 : Inventory20 units at $20 Sep. 4 : Sold10 units Sep. 10 : Purchased30
answered
Dec 26, 2021
Business
college
1
vote
18.1k
views
What is the difference between a heretic and heresy?
answered
Dec 20, 2021
History
middle-school
1
vote
134k
views
Please answer the question (8TH GRADE?!) if you can.. dont give me wrong answer
answered
Sep 23, 2021
Mathematics
college
4
votes
102k
views
I need these notes handwritten if u guys could help it would be great.
answered
Aug 28, 2021
English
middle-school
5
votes
64.4k
views
When Austin first wrote letters to his friends and family what did he urge them to do? a. March on Anahuac b. March on Mexico City C. Remain calm d. Protest in Texas
answered
Aug 26, 2021
History
high-school
6
votes
183k
views
1. 3 apples cost $1.26. How much does 1 apple cost?
answered
Jul 21, 2021
Mathematics
college
4
votes
222k
views
Which of these is a form of electromagnetic energy? O noise O light O food O motion
answered
Jul 18, 2021
Chemistry
high-school
2
votes
47.4k
views
What causes eyebags
answered
Jun 14, 2021
Health
middle-school
4
votes
143k
views
- X, what is the value of (f - g)(2)?
answered
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
207k
views
Once again assistance is needed. Help!!!!
answered
May 27, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
1.9k
views
____ school for a way of life for the first half of the 20th century
answered
May 15, 2021
History
high-school
2
votes
22.7k
views
Which type of test focuses on debate and discussion of key content and main topics? a. Compare and contrast tests C! Essay tests b. Short answer tests d. Any of these Please select the best answer from
answered
Apr 9, 2021
English
middle-school
3
votes
139k
views
A source of zinc metal can be zinc ore containing zinc(II) sulfide. The ore is roasted in pure oxygen to produce the oxide and then reduced with carbon to form elemental zinc and carbon monoxide. 2 ZnS
answered
Apr 9, 2021
Chemistry
college
2
votes
55.2k
views
A person has $27000 nvested in stock A and stock B. Stock A currently sells for $30 a share and stock B sells for $80 a share. If stock B triples in value and stock A goes up 50%, his stock will be
answered
Sep 9, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
144k
views
1. If your target audience is parents, what should you do in your ad for maximum appeal?
answered
Aug 29, 2020
English
middle-school
5
votes
235k
views
Which of the following describes an author’s use of flashback? interrupting the present story with a scene that tells about events from the past presenting events in sequential order hinting at what might
answered
Jul 14, 2020
English
middle-school
4
votes
167k
views
Why is communication important?
answered
Nov 30, 2019
Social Studies
middle-school
2
votes
42.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org