menu
QAmmunity.org
Questions by Mmlac
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Mmlac
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Mmlac
Filter
User Mmlac
Recent activity
All questions
All answers
Utilizing your research notes, imagine you are a business manager and you must create a brief step-by-step problem-solving guide to be used by your employees. The guide should outline the steps in the
asked
Dec 16, 2021
Business
high-school
1
answer
0
votes
48.4k
views
How can understanding a book's context help you understand the book?
asked
Aug 25, 2021
English
college
2
answers
0
votes
176k
views
A dog is chasing a cat towards a tree. The cat has a 10-meter lead and runs at a speed of 6 meters per second. The dog runs at a speed of 8 meters per second. The tree is 30 meters away from the dog’s
asked
Aug 7, 2021
Physics
high-school
1
answer
2
votes
118k
views
You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 38 1/2 miles on 1 1/4 of gasoline. Another car is red. It can travel 21 3/5 on 4/5 of gasoline. What is the unit rate
asked
Jul 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
164k
views
A cop wrote 380 citations for warnings and speeding tickets. Of these there were 40 more warnings and speeding tickets. How many warnings and speeding tickets were issued?
asked
May 3, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
210k
views
Alana buys 3 pounds of potatoes for $2.82. What is the unit price of the potatoes? A. $9.40 per pound B. $8.46 per pound C. $1.41 per pound D. $0.94 per pound
asked
Mar 27, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
133k
views
Write the equation of the line with the two given points (-12,14) . (6,-1)
asked
Feb 11, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
151k
views
Answer the following question in 3-4 complete sentences. List the three phases of the Classical Period in Greek art, including dates and important events.
asked
Jan 14, 2021
Arts
college
2
answers
2
votes
70.7k
views
Plz, Help!! Fat contains how many calories per gram? A. 22 B. 4 C.9 What is the main source of rapidly available energy to an athlete? And as what form is it stored in the body? A. "carbohydrates, glycogen"
asked
Dec 22, 2020
Physics
middle-school
2
answers
2
votes
173k
views
8 + 3 (16 - 12). Help thanks
asked
Oct 4, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
19.2k
views
In Spanish what are the present tense verbs for to compete considered to be stem changing verbs
asked
Dec 23, 2019
Spanish
high-school
1
answer
1
vote
104k
views
Pleaseeeeeeee please help me i can’t get anymore wrong help save me please
asked
Oct 5, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
148k
views
A recycling plant processes an average of 1/3 ton of glass each minute at approximately what rate does the recycling plant process class, and times per day? (1 day = 24 hours)
asked
Sep 6, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
61.8k
views
Write the perimeter of the floor plan shown as an algebraic expression in x.
asked
Oct 13, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
23.3k
views
27-(2•7)= What going to be the answers because I stuck
asked
Mar 18, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
164k
views
English question down below
asked
Feb 3, 2018
English
middle-school
2
answers
0
votes
100k
views
Which of the following is an example of how nationalism played a role in sparking World War I? A. Serbs in Germany wanted to help Serbs in Serbia. B. Serbs in Russia wanted to help Serbs in Serbia. C.
asked
Nov 26, 2017
History
high-school
2
answers
0
votes
84.9k
views
A 12-punce box of cereal cost $2.29, What is the unit price to the nearest tenth of a cent/
asked
Aug 9, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
183k
views
The gas tank of a riding mower holds 5 liters of gas how many 5 liter gas tanks can you fill from a full 20 liter gas tank
asked
Aug 1, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
197k
views
Calculate the slope of the line that passes through the points (1,3) (3,negative2)
asked
Dec 25, 2016
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
178k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org