menu
QAmmunity.org
Questions by Miiite
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Miiite
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Miiite
Filter
User Miiite
Recent activity
All questions
All answers
Henry Grady was known as: Father of the New South Father of the New North An advocate for saving the farming industry Founder of the University of Georgia
asked
Dec 7, 2019
Social Studies
middle-school
2
answers
4
votes
32.7k
views
When he was 40 Keefer began investing $150 per month in various securities for his retirement savings. His investments averaged a 4.5% annual rate of return until he retired at age 70. What was the value
asked
May 14, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
105k
views
A greyhounds velocity changes from 10 meters per second to 15 meters per second in 0. 5 second. What is the greyhounds average acceleration? 5 m/s^2 10 m/s^2 10 m/s 15 m/s
asked
Sep 11, 2018
Physics
middle-school
1
answer
2
votes
160k
views
Josiah had 120 baseball cards in a box. he gave 7/10 of the cards to Jacob. How many did he have left. can you please explain how to solve?
asked
May 21, 2018
Mathematics
college
2
answers
1
vote
175k
views
A table with four legs will sometimes wobble if one leg is shorter than the other three, but a table with three legs will not wobble. Select the postulate that substantiates this fact. Postulate 1: A line
asked
May 20, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
25.6k
views
6(m-1)=3(3m+5) 6m-6=9m+15
asked
May 20, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
56.4k
views
I am a cold planet on the surface but hot at my core. There are 11 rings that circle me. You will find 21 moons in orbit around me. I rotate on my side. Which planet am I? A. Pluto B. Jupiter C. Saturn
asked
Mar 20, 2018
Chemistry
middle-school
2
answers
2
votes
29.7k
views
3) After a tree falls in the forest, it slowly decays until it eventually becomes part of the forest floor. Many organisms are involved in this decomposition, what is an example of a microorganism that
asked
Oct 1, 2017
Biology
high-school
1
answer
0
votes
125k
views
The cost of 9 scarves is $65.25. what is the unit price?
asked
Jan 6, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
209k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org