menu
QAmmunity.org
Questions by Mclaughlin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Mclaughlin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Mclaughlin
Filter
User Mclaughlin
Recent activity
All questions
All answers
The weight of an object is the product of its mass, mmm, and the acceleration of gravity, ggg (where g=9.8 m/s2g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kgm=10. kg, what is its weight?
asked
Sep 7, 2021
Physics
high-school
1
answer
5
votes
113k
views
Help I’ll give you extra points . Which groups best fit the diagram above? A. Mexican, (2) Spanish B. Spanish, (2) Mexican C. German, (2) Mexican D. French, (2) Spanish
asked
Jun 27, 2021
History
high-school
1
answer
1
vote
32.6k
views
Match each painting with the time and place in which it was produced. The Descent from the Cross by Rogier van der Weyden ? The Renaissance in Italy The Creation of Adam by Michelangelo ?. The 19th century
asked
Jun 5, 2021
Arts
high-school
2
answers
0
votes
88.0k
views
The five largest markets, by country, for marketing research are: A. United States, United Kingdom, Germany, France, and China. B. China, India, United States, and Brazil. C. United States, Germany, France,
asked
May 6, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
230k
views
Order of Operations: List the order of operations. 1. Simplify expressions 2. Simplify exponential 3. Perform multiplication 4. Perform addition and subtraction Simplify the following expression (one step
asked
Apr 16, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
234k
views
Percussing at the right midclavicular line, below the umbilicus, and continuing upward is the correct technique for locating the _______.
asked
Mar 6, 2021
Health
high-school
1
answer
5
votes
117k
views
Select all that apply there are 3 red marbles, 5 green marbles, and 2 blue marbles in a bag. which of the following are true?
asked
Jan 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
193k
views
Which type of radioactivity would be most dangerous if you were exposed to it from a source inside of your body?
asked
May 8, 2020
Health
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
Which sentence best describes the overall impact of the setting?
asked
Oct 16, 2019
English
high-school
2
answers
0
votes
35.0k
views
NEED HELP ASAP PLS -to learn what your program confidentiality policies and procedures are you should A. look online B. review your orientation materials C. ask your director principal or supervisor D.
asked
Aug 13, 2019
Health
middle-school
2
answers
0
votes
215k
views
Ok I have no clue for this one I’m not sure what to make out of this one please help
asked
Mar 19, 2019
Physics
middle-school
1
answer
1
vote
233k
views
HURRY pls diagonals are always congregate in which of the following? A. trapezoid B. rhombus C. parallelogram D. rectangle
asked
Nov 8, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
155k
views
Which term refers to all water on or near Earth's surface
asked
Oct 15, 2018
English
high-school
2
answers
3
votes
43.0k
views
John kept track of how many baskets were made in a basketball game. After 4 minutes, 5 baskets were made. How long did it take until there were 12 baskets made?
asked
Jul 19, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
46.0k
views
A chicken farm orders bags of feed from two farmers. Store X charges $20 per bag, and store Y charges $15 per bag. The farm must obtain at least 60 bags per week to care for the chickens properly. Store
asked
Apr 28, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
111k
views
In the image below, which region is showing an abnormally low sea level? A B C D
asked
Jan 28, 2018
Biology
high-school
2
answers
4
votes
68.0k
views
Solve the equation by completing the square. Round to the nearest hundredth if necessary. x2 – x = 25
asked
Jan 17, 2018
Mathematics
college
2
answers
4
votes
169k
views
Accuracy is the correctness of a measurement. true or false.
asked
Dec 27, 2017
Physics
high-school
2
answers
2
votes
86.3k
views
A __________ is an illness of the brain or the mind that affects a person’s feelings, thoughts and behaviors.
asked
Jun 17, 2017
Health
middle-school
2
answers
2
votes
18.9k
views
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
asked
May 12, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
139k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org