menu
QAmmunity.org
Questions by Maxime Franchot
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Maxime Franchot
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Maxime Franchot
Filter
User Maxime Franchot
Recent activity
All questions
All answers
How do you replace “I” in sentences of poetry? (Example: I dropped out of school.)
asked
Dec 26, 2023
English
college
1
answer
15
votes
45.2k
views
How does the v-2 rocket work?
asked
Nov 27, 2023
History
college
1
answer
5
votes
145k
views
Two similar triangles have a ratio of 3cm:5cm. The smaller triangle has an area of 60 cm2. What is the area of the larger triangle?
asked
Nov 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
196k
views
Do you expect the product formed during the combustion of magnesium (the ashy magnesium oxide) to weigh more than, less than, or the same as the original piece of magnesium? Explain.
asked
Nov 1, 2023
Chemistry
college
1
answer
5
votes
119k
views
Can someone help me I really need help like ASAP!!
asked
May 3, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
112k
views
The footsteps seemed to be calling their names louder and louder is an personification onomatopoeia. similie hyperbole
asked
Mar 9, 2023
English
high-school
2
answers
3
votes
188k
views
An automotive piston's connecting rod is 8 inches long. What is the approximate length of this connecting rod in millimeters?
asked
Nov 16, 2022
Engineering
high-school
1
answer
1
vote
185k
views
Before you go Which ending corrects the sentence fragment? running off to your friend’s house to the airport please call me and eat dinner
asked
Oct 4, 2022
English
high-school
1
answer
3
votes
75.0k
views
The velocity ratio of a pulley system is 4. What does it means
asked
Sep 2, 2022
Physics
high-school
1
answer
3
votes
35.0k
views
A 3-gallon container of window cleaner costs $37.92. What is the price per cup?
asked
Mar 8, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
104k
views
-2(m + 1) = 10. Find the value of m.
asked
Feb 25, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
74.9k
views
Please help — Which ratio represents cos(c)?
asked
Jan 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
89.6k
views
The regular price of an electric scooter is $290. It is on sale for 20% off. Sales tax is 7%. What is the cost of the electric scooter after the discount and sales tax are applied? $232.00 $294.06 $310.
asked
Dec 8, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
115k
views
Please help ASAP!!!!!!
asked
Nov 28, 2021
English
middle-school
1
answer
0
votes
123k
views
Adrian made 3 granola bars. He cut each bar into fourths. How many -size pieces of granola bar does Adrian have? Draw lines in the model to find the answer.
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
95.7k
views
2(6.75)+1.03+3S=22 therefore 3S = 14.53 divide by 3 so S equals 4.84 per pair of socks
asked
Sep 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
198k
views
1 2.2.5 Quiz: Solving Problems by Dividing Fractions Question 2 of 5 It takes Kirsten hour to weed the garden. How much of the garden will be weeded after hour? Choose the model that correctly illustrates
asked
Aug 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
33.8k
views
You traveled 30 miles west of your home and then turn around and start going back home. After tracing 10 miles East. What is your displacement from your home
asked
Aug 8, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
35.2k
views
Why would the nerumburg castle inspire Germans
asked
Jun 25, 2021
History
middle-school
1
answer
3
votes
197k
views
Find side BC. Round your answer to the nearest hundredth.
asked
May 5, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
203k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org