menu
QAmmunity.org
Questions by Mark Kahn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Mark Kahn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Mark Kahn
Filter
User Mark Kahn
Recent activity
All questions
All answers
Y-2=-3(x-7) in standard form
asked
Oct 11, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
46.0k
views
Problem 1: On April 01, 2016 Anees started business with Rs. 100,000 and other transactions for the month are: 2. Purchase Furniture for Cash Rs. 7,000. 8. Purchase Goods for Cash Rs. 2,000 and for Credit
asked
May 7, 2021
Business
high-school
1
answer
1
vote
74.2k
views
Help Quick Author James Cross Giblin's purpose for writing The Riddle of the Rosetta Stone is -To inform readers about how scholars built on each other's knowledge to decipher the Rosetta Stone and learn
asked
Mar 16, 2021
English
high-school
2
answers
5
votes
176k
views
Kevin is the chief executive officer of a finance corporation. He was informed that one of his subordinates has been revealing confidential information to their competitors. He did not believe this and
asked
Mar 3, 2021
Social Studies
college
1
answer
3
votes
151k
views
What is the area of the shaded region?
asked
Feb 8, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
43.6k
views
A puppy weighs 3 lbs at 10% of its adult weight. How many lbs will the puppy be when it is 60% of its weight?
asked
Feb 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
166k
views
WHOEVER GETS IT FAST AND CORRECT GETS 20 POINTS A 16 ounce package of brown rice costs $1.44. What is the price per ounce? A) 6¢ B) 9¢ Eliminate C) 11¢ D) 14¢
asked
Jan 6, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
118k
views
What is the value of i^20+1? A. 1 B. –1 C. –i D. i
asked
Jul 27, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
14.0k
views
1:3 2/5 x 2 1/3 2: -3 2/3 x -2 1/4 3: 4 1/3 divided by 2 3/5 4: 5 1/4 divided by 1 5/9 5: -3 1/3 divided by 9
asked
Jul 9, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
191k
views
Need help ASAP please
asked
Jun 22, 2020
Physics
middle-school
1
answer
0
votes
201k
views
What is the product of polynomials? x + 5 and 4x^2 - 3x - 4
asked
May 14, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
229k
views
Suppose that in the United States, producing an aircraft takes 10,000 hours of labor and producing a shirt takes 2 hours of labor. In China, producing an aircraft takes 40,000 hours of labor, while producing
asked
Apr 15, 2020
Business
high-school
1
answer
3
votes
164k
views
5. What was the most common cause of death for soldiers serving in the Civil War? bullet wounds bayonet wounds disease amputation
asked
Feb 25, 2020
History
middle-school
2
answers
3
votes
38.0k
views
• Five military districts were created in the Confederate states. • Confederate leaders did not have the right to vote or hold office. • The Confederate states had to ratify the 14th Amendment before being
asked
Dec 15, 2019
History
middle-school
1
answer
1
vote
4.2k
views
The price of a gallon of gasoline is 3.16 the price when Ryan’s mother started driving was 1/4 of the current price what was the price of gasoline when Ryan’s mother started driving
asked
Sep 10, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
70.1k
views
Tonysha has two bags. Each bag has three objects in it. The first bag has one dime, one nickel, and one penny. The second bag has one red button, one blue button, and one yellow button. Tonysha picks one
asked
May 7, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
23.5k
views
Why were colonist angered by new taxes after French and Indian war?
asked
Apr 2, 2019
History
high-school
1
answer
4
votes
53.6k
views
Charles I is most closely related to which period of British literature?
asked
Dec 28, 2018
History
high-school
1
answer
0
votes
87.8k
views
The length of a rectangle is 4 cm less than twice the width. Express as an integer the maximum width of the rectangle when the perimeter is less than 72 cm. helppppp
asked
Nov 13, 2018
Mathematics
college
1
answer
2
votes
233k
views
. Which statement about attitudes is correct? A. Attitudes can't be learned from other people. B. Negative attitudes can't be changed. C. There's one fundamental way of acquiring attitudes. D. Positive
asked
Nov 6, 2017
Health
high-school
2
answers
0
votes
172k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org