menu
QAmmunity.org
Questions by Mark Fenech
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Mark Fenech
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Mark Fenech
Filter
User Mark Fenech
Recent activity
All questions
All answers
If your family gets regular medical check-ups what are you least likely to do when you are living on your own avoid doctors forget regular checkups neglect your personal hygiene become ill
asked
Dec 22, 2021
Health
middle-school
1
answer
0
votes
214k
views
When preparing for a job interview, it is very important
asked
Dec 3, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
17.6k
views
Ingredients for 16 brownies: 2/3 cup butter, 5 ounces unsweetened chocolate, 1 and 1/2 cups sugar, 2 teaspoons vanilla, 2 eggs, 1 cup How much of each ingredient is needed to make 12 brownies?
asked
Nov 28, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
14.4k
views
What type of job is usually paid off of commission? 1. Teacher 2. Car salesman 3. Computer technician 4. Doctor
asked
Sep 16, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
131k
views
Can anybody help me on this please
asked
Sep 2, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
32.6k
views
Which is equivalent to 6x – 8y?
asked
Aug 22, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
189k
views
While working in the lab, you accidentally mix two liquids together. The beaker the two liquids were mixed in gets very hot. This is a ________ reaction, and specifically an _________ reaction. A) chemical,
asked
Jun 19, 2021
Chemistry
middle-school
2
answers
2
votes
191k
views
How did the Russian Revolution impact World War I? A. The Russians required the Allied Powers to come to their aid to defeat the radical groups. B. The Russians pulled out from the war, enabling the Germans
asked
Feb 26, 2021
History
high-school
1
answer
0
votes
69.5k
views
I need help with this i need help please.
asked
Jan 17, 2021
History
middle-school
2
answers
1
vote
149k
views
Which is a better buy 1 lb of butter at $3.00 or 12oz. of butter at $2.50
asked
Oct 11, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
43.9k
views
Is 4(3m + 4) = 2(6m + 8) a solution or no solution?
asked
May 2, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
149k
views
Your company produces candy bars. You need a method for determining the amount of sales driven by each media channel in your advertising campaign. You want a method that considers all possible factors
asked
Mar 21, 2020
Business
high-school
1
answer
3
votes
2.5k
views
A couple deposits $23,000 earning 3% annual intrest for 30 years. calculthe future value of the investment of the intrest is compound daily. Round your answer to the nearest cent.
asked
Jul 21, 2019
Mathematics
college
1
answer
4
votes
12.7k
views
What industry stimulated the widespread use of steam engines?
asked
Apr 12, 2019
History
middle-school
1
answer
2
votes
95.4k
views
I have a question please help
asked
Mar 17, 2019
History
high-school
1
answer
3
votes
196k
views
Please help me it is very hard to figure it out...
asked
Jun 22, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
161k
views
Why did northern strategists view the Mississippi River and its tributaries as vital to a union victory in the civil war?
asked
Jun 18, 2018
History
middle-school
2
answers
0
votes
22.7k
views
Which pronoun correctly completes the sentence? students should spend more time studying according to our teacher Mr. Sanders.
asked
May 22, 2018
English
high-school
2
answers
5
votes
70.4k
views
What is the role of collagen in the body? It provides structural support. It slows down reactions. It speeds up reactions. It transports oxygen.
asked
May 12, 2018
Biology
high-school
2
answers
3
votes
233k
views
What group accomplished a federal ban on segregation in all interstate travel facilities?
asked
Apr 2, 2018
History
high-school
1
answer
2
votes
31.4k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org