menu
QAmmunity.org
Answers by Marge
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Marge
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Marge
Filter
User Marge
Recent activity
All questions
All answers
Liability insurance pays for losses not related to traffic accidents. True or False
answered
Nov 20, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
96.5k
views
Which statement best describes the husband?
answered
Oct 25, 2021
English
high-school
6
votes
21.7k
views
Give the equation of the line in slope intercept form. y = [?]x + [] Enter the number that belongs in the green box. Enter
answered
Sep 19, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
29.6k
views
6. How many people were indicted [accused of] for rioting? 7. How many people were indicted for murder? 8. How many were convicted of rioting What was their punishment? 9.How many people were convicted
answered
Sep 17, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
200k
views
What is the slope of the line y = 3?
answered
Aug 26, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
126k
views
Write the slope-intercept form of the equation of the line. slope = 0, y - int=1
answered
Jul 5, 2021
Mathematics
college
1
vote
114k
views
Solve the equation: 2(x-5)-8=34
answered
Jun 25, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
189k
views
Solve for x in the picture below
answered
Jun 15, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
125k
views
If Lorenzo stands up at a concert he can see the performance better. He therefore concludes if everyone stood up, everyone could see the performance better.Which of the following best characterizes the
answered
May 13, 2021
Business
college
3
votes
165k
views
For a monopoly, what is the price effect? Question 4 options: a) The change in total revenue caused by the new customers now paying the old price. b) The change in marginal revenue caused by the new customers
answered
Apr 26, 2021
Business
college
7
votes
190k
views
Que tiempo hace means in spanish ?
answered
Feb 25, 2021
Spanish
high-school
3
votes
226k
views
Mrs. Barkley is teaching a class in which the students are decorating gift boxes. She wants the students to decorate gift boxes using a ratio of 4 gems for every 3 ribbon flowers. Dan used 20 gems for
answered
Feb 14, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
29.5k
views
Eugene had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18. How much did each pencil cost?
answered
Jul 7, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
180k
views
The points A(4, 0) and B(3, 7) are two vertices of right triangle ABC . The hypotenuse of the triangle is AB¯¯¯¯¯ . Point C is on the x-axis What are the coordinates of point C? Enter your answers in the
answered
Apr 30, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
186k
views
What is the domain and range of f left parenthesis x right parenthesis= x2 + 4?
answered
Apr 12, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
141k
views
The table shows the cost for one year of college. Suppose you have $28,000 in grants and scholarships to attend your first year of college. If you plan to attend a 4-year private college, how much money
answered
Sep 29, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
60.4k
views
What is 8x - 6 - 7x + 10
answered
Sep 7, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
14.5k
views
Is this statement true or false? Safety goggles can protect the eyes when a person plays sports.
answered
Jun 21, 2019
Health
middle-school
4
votes
30.7k
views
What are two structures in eukaryotes that likely evolved through endosymbiosis?
answered
Jun 3, 2019
Biology
high-school
5
votes
165k
views
Every month, $25 is withdrawn from calvins savings account to pay for his gym membership. He has enough savings to withdraw no more than $225. For how many months can Calvin pay for his gym membership
answered
May 7, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
115k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org