menu
QAmmunity.org
Answers by Marek Puchalski
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Marek Puchalski
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Marek Puchalski
Filter
User Marek Puchalski
Recent activity
All questions
All answers
How many groups of 1/4 are in 3. Draw a tale diagram
answered
Jan 26, 2022
Mathematics
college
1
vote
3.0k
views
If the point (2-3) lies on the graph of the equation 2y=ax-7 then find the value of a
answered
Dec 5, 2021
Mathematics
college
3
votes
172k
views
Tom and Harriet, adult siblings, are taking their parents on a weekend trip. They pick up their father, Luther, at his house where he is singing a goodbye song to each of his 20 plants, and eating pancakes
answered
Nov 21, 2021
Social Studies
high-school
2
votes
193k
views
In the diagram, . Triangles P M N and Q S R are shown. The lengths of sides P N and R Q are congruent, the lengths of sides Q S and P M are congruent, and the lengths of sides M N and R S are congruent.
answered
Nov 7, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
148k
views
What are the roots of the graph below?
answered
Oct 26, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
52.8k
views
(5 points) A football coach recorded his team's game scores over a football season. The scores are 21, 45, 21, 14, 21,28, 24, 14, 24, 28. (a) Find the mean absolute deviation of the data. Round to the
answered
Jul 25, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
222k
views
A child is laying on the ground relaxing and looking up at a plane that is passing by. If the plane’s altitude is 33,500 feet and the child’s eyes are located 8,200 feet away from a point on the ground
answered
Jul 21, 2021
Mathematics
college
3
votes
234k
views
Which excerpt from “Raymond's Run” best shows that Squeaky admires people who are serious about doing their best? He can beat me to Amsterdam Avenue with me having a two-fire-hydrant head start on him
answered
Jun 22, 2021
English
college
5
votes
96.0k
views
What role should the government playing in pulling its citizens out of economic hardships?
answered
Jun 2, 2021
History
high-school
4
votes
7.9k
views
Which of Dantes personal values is most directly demonstrated by the infernos setting
answered
Jun 1, 2021
English
college
6
votes
112k
views
6 of 19 answered Simplify the expression, if possible. If the expression is already in simplified form, enter the given expression U
answered
May 19, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
155k
views
F(x)= -x^2+19 find f(3)
answered
Apr 28, 2021
Mathematics
college
4
votes
64.6k
views
Select the choice in which a colon is properly used. A) She asked me: what I was doing. B) Jonathan: my acquaintance from church: knocked on my door last night. C) Here are the people who attended the
answered
Feb 22, 2021
English
middle-school
4
votes
225k
views
True or false does pressure increases from earth’s surface toward the center of earth
answered
Jan 16, 2021
English
high-school
4
votes
35.9k
views
On January 1, Year 1, St. Clair Corporation issues 7%, 11-year bonds with a face amount of $90,000 for $83,497. The market interest rate is 8%. Interest is paid semiannually on June 30 and December 31.
answered
Jan 8, 2021
Business
college
5
votes
65.9k
views
Factor out the coefficient
answered
Jan 2, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
213k
views
Choose the statement that is true. Europeans had learned the true size of Africa but not Asia. In 1492, Europeans did not know the actual size of the world. The European map of the world in 1492 included
answered
Dec 26, 2020
Social Studies
high-school
6
votes
307
views
Which type of digestion takes place when digestive juices break down large food molecules into smaller nutrient molecules? Absorption Chemical Elimination Mechanical
answered
Sep 4, 2020
Health
middle-school
4
votes
167k
views
Point C is reflected across the y-axis. Point C is reflected across the y-axis. Which point represents the reflection? A. Point D B. Point E C. Point G D. Point M
answered
Jun 15, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
206k
views
3. Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice boxes
answered
May 31, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
31.2k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org