menu
Qammunity.org
Questions by Madrag
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Madrag
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Questions by Madrag
Filter
User Madrag
Recent activity
All questions
All answers
Which sentence correctly uses a colon to introduce a quote? Select one: Veterinarian Cindy Frost discusses: being a dog-lover, "People with dogs are simply happier." Veterinarian Cindy Frost, a dog-lover:
asked
Sep 25, 2022
English
high-school
1
answer
5
votes
146k
views
sachant qu'un atome demercure possége 201 nucléons estime la masse de l'atome en explicitant les aproximatimations effectue
asked
Jun 23, 2022
Physics
high-school
1
answer
1
vote
190k
views
How did the experiences of European immigrants differ from those of Asian immigrants ? A. Asian immigrants faced less discrimination than European immigrants. B. European immigrants faced less discrimination
asked
Apr 24, 2022
History
high-school
1
answer
25
votes
57.7k
views
True or False? The number 0.8 can be written as 8/10, so it is an irrational number
asked
Sep 27, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
110k
views
HDTV screens usually have a width-to -height ratio of 16:9. Which screen dimensions are in the same proportion?
asked
Sep 7, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
65.7k
views
Help me please!!!!!!!!!!
asked
Jun 8, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
134k
views
According to the Qur’an, who are the noblest human beings?
asked
May 19, 2021
History
high-school
1
answer
3
votes
87.8k
views
Read the introduction of a speech given by a park ranger. This is going to be a beautiful week at Windswept Dunes, and I hope you enjoy all the beach has to offer. There is a unique opportunity available
asked
Feb 21, 2021
English
high-school
2
answers
5
votes
137k
views
What is the positive difference between 3.75 and 7.4
asked
Feb 2, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
82.7k
views
Solve the following system of equations algebraic y=x^2+3x-29 y=2x-9
asked
Jan 17, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
47.7k
views
Which sentence would add relevant details to this paragraph? 1. The excessive absences policy will be changing next year. 2. The new policy states that credits will be denied to students who have more
asked
Jun 21, 2020
English
middle-school
2
answers
4
votes
99.0k
views
If B=26° and b=18 then find c (picture provided)
asked
Apr 20, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
73.5k
views
Which statement best accounts for Spain's wealth from the colonization of the New World? Spain controlled most of the colonies and the shipping routes. Spain exported more goods to the New World than the
asked
Mar 21, 2020
History
high-school
2
answers
3
votes
170k
views
In Angela’s Ashes, which sentence in the excerpt does the author most likely use to express humor? Question options: a) “‘Do you want to know why I’m in the Fever Hospital?’” b) “‘Especially you, Francis,
asked
Mar 11, 2020
English
middle-school
2
answers
4
votes
194k
views
Simplify completely 2x-24 over 8
asked
Feb 15, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
64.5k
views
Which of the following are examples of political revolutions in history? The Industrial Revolution The 1789 French Revolution The Neolithic Revolution The 1917 Russian Revolution
asked
Nov 14, 2019
History
middle-school
1
answer
1
vote
53.5k
views
Apply. Streets A and L run parallel to each other. Boulevard N forms a 75 degree angle with Street L south of (below) their intersection. What angle does Boulevard N make with Street L north of (above)
asked
May 4, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
155k
views
Katie runs on day 1 8/1/8 mile and on day 2 she runs 4/3/8. how many more miles did she run on Day 1 than Day 2?
asked
Sep 2, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
41.0k
views
1 “Let’s have a look beyond that door, David,” he cried. 2 Together we stepped out to stand in silent contemplation of a landscape at once weird and beautiful. Before us a low and level shore stretched
asked
Jul 17, 2018
English
high-school
2
answers
3
votes
39.5k
views
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32 A. Choice A B. Choice B C. The unit rates are equal D. The
asked
Jun 18, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
223k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org