menu
QAmmunity.org
Questions by Madiyor
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Madiyor
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Madiyor
Filter
User Madiyor
Recent activity
All questions
All answers
What is the theme of Night of the Spadefoot toads?
asked
Jan 25, 2022
English
college
2
answers
3
votes
127k
views
Over 7 months, $200 was deposited into Emma's checking account for her paycheck each month. Which number sentence best illustrates the amount by which Emma's account changed at the end of 6 months?
asked
Dec 13, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
30.9k
views
The components of skill-related fitness are more important to overall health than the components of health-related fitness. Please select the best answer from the choices provided.
asked
Dec 10, 2021
Health
middle-school
2
answers
4
votes
231k
views
Montesquieu suggested dividing government into
asked
Dec 6, 2021
History
college
1
answer
3
votes
158k
views
Anyone have the guided notes answers from this point up to the unit test ? Geometry A
asked
Dec 5, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
21.8k
views
How does the author use tone to set the time and place of this story? How would the tone be different if writing about similar events today? Then pick one sentence and rewrite it as if you were writing
asked
Nov 21, 2021
English
high-school
1
answer
5
votes
112k
views
8(2x + 1) = 136 what does x equal in this equation
asked
Nov 12, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
196k
views
The company that you manage has invested $5 million in developing a new product, but the development is not quite finished. At a recent meeting, your salespeople report that the introduction of competing
asked
Aug 25, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
189k
views
You've just solved a problem and the answer is the mass of an electron, me=9.11×10−31kilograms. How would you enter this number into the answer box? Enter your answer in kilograms using three significant
asked
Jun 5, 2021
Chemistry
college
1
answer
4
votes
181k
views
P% of m as an expression
asked
Apr 2, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
76.4k
views
Which of the following are not biotic or abiotic factors in an ecosystem? A water and air B rocks and energy C plants and animals D cultural components
asked
Mar 28, 2021
Biology
middle-school
1
answer
2
votes
219k
views
Which real-world story is represented by the problem (-15.85) + 26.58? Check all that apply. (A) Chey returned a CD that cost $15.85 and bought a shirt for $26.58. The sum is the amount the store owes
asked
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
54.5k
views
Highlight the sentence or word that you want to change the font on, and select what font you want to change it to. Change the font. Add graphics. Insert shapes. Underline all of the text. Add Word Art.
asked
Dec 12, 2020
Computers and Technology
middle-school
1
answer
2
votes
74.0k
views
Write an outline for your three body paragraphs. Include tople sentences and supporting details
asked
Nov 3, 2020
English
middle-school
1
answer
2
votes
36.6k
views
5b^2-5b-8b+4+24b^2-1-13b^2-b simplify the expression by combining like terms. write the terms from the highest to the lowest power of the varible
asked
Oct 20, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
176k
views
Is x y x y and 2(x y) equivalent?
asked
Dec 8, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
53.9k
views
The polynomial y=x^2+4x+4 has a repeated factor. True or False?
asked
Oct 3, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
9.0k
views
There are 7 people fishing at Lake Connor: 3 have fishing licenses, and 4 do not. An inspector chooses two of the people at random. What is the probability that both people have licenses? Write your answer
asked
Sep 24, 2018
Mathematics
college
1
answer
5
votes
150k
views
What does deposition mean in a sedimentary formation
asked
Aug 25, 2017
Physics
middle-school
2
answers
5
votes
78.9k
views
Find both unit rates. $96.88 for 8 pizzas A. $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar B. 12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza C. $96.88/pizza and about 8 pizza/dollar D. 8 pizza/dollar and about $96.
asked
Aug 2, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
222k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org