menu
Qammunity.org
Questions by Luke Skywalker
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Luke Skywalker
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Luke Skywalker
Filter
User Luke Skywalker
Recent activity
All questions
All answers
4(2x - 5) = 5x -20 +3x
asked
Jul 2, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
95.3k
views
In a sale a clothes shop reduces its prices by 25% a shirt usually costs $34 how much it’s after the sale?
asked
Apr 2, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
70.4k
views
Help!!! Algebra1B in(2y-1)=3 y= 2/e^3+1 y= e^3+1/2 y= 2 y= e^3-1/2
asked
Mar 9, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
141k
views
Which of the following would be classified as an indirect cost by a baking company? a.Salaries of bakers b.Frosting c.Flour d.Salaries of production supervisors
asked
Feb 12, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
93.6k
views
A bakery charges $8.40 for 12 cookies, and $16.80 for 24 cookies. How much does each cookie cost?help me !!!!!!!! plx
asked
Jan 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
22.5k
views
The area of a parallelogram is found using the formula bh, where b represents the length of the base and h represents the length of the height. What is the area of a parallelogram that has a base of 10
asked
Mar 5, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
67.6k
views
Social scientists use the term paralanguage to describe ________. a. the use of a second language b. the use of nonstandard speech c. a parallel language understood by only a few people d. nonverbal vocal
asked
Nov 23, 2019
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
6.8k
views
A machine paints 340 toy boats in 45minutes. Which expression equals the unit rate per hour?
asked
Sep 25, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
30.6k
views
Which individuals writings noted for systemizing english common law were studied by the early founders of the united states?
asked
Jan 22, 2019
History
high-school
2
answers
2
votes
188k
views
Divide $250 in the ratio 3:2.
asked
May 24, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
218k
views
Lisa has 5 skirts, 7 blouses, and 4 jackets. how many 3-piece outfits can she put together assuming any piece goes with any other?
asked
Apr 27, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
47.1k
views
Choose the correct simplification of the expression 2 b over c all to the power of 3.
asked
Mar 21, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
71.3k
views
Imagist poetry is characterized by
asked
Jan 8, 2018
English
high-school
2
answers
2
votes
115k
views
What does a direct sales marketing business cut out of its operation ?
asked
Apr 12, 2017
Social Studies
high-school
2
answers
4
votes
57.0k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org