menu
QAmmunity.org
Questions by Lojith Vinsuka
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Lojith Vinsuka
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Lojith Vinsuka
Filter
User Lojith Vinsuka
Recent activity
All questions
All answers
People speak English all over the world passive
asked
Feb 28, 2022
English
college
1
answer
5
votes
58.0k
views
ANSWER ASAP Select ALL activities provided or supported by your LOCAL government. Question 4 options: a) Turing on the lights in your house and taking a shower. b) Your older brother serving in the US
asked
Jan 16, 2022
History
college
1
answer
3
votes
19.7k
views
An owner has refinanced his primary residence and decided to take cash out of the loan to buy a fixer-upper. If the closing is scheduled for today (Monday) on the primary residence, how early can the owner
asked
Nov 4, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
104k
views
HURRY PLEASE I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Which environmental challenges does Southeast Asia currently face? Choose all answers that are correct. hydroelectric dams harming the fishing industry
asked
Oct 1, 2021
Social Studies
middle-school
1
answer
5
votes
197k
views
Pick A B or C. Explanation would be helpful
asked
Jun 5, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
159k
views
Mia is walking around a track that is 400 yards long she has walked around the track 5 times so far how many more yards dose she need to walk around the track to complete 2 miles
asked
Apr 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
22.8k
views
What claims did the Declaration of Independence make? What did they accuse Parliament and the King of doing?
asked
Mar 5, 2021
History
high-school
1
answer
3
votes
123k
views
Mi hermano y yo ___________ sopa de pollo y ensalada ayer
asked
Mar 5, 2021
Spanish
college
2
answers
3
votes
156k
views
Jordan is being sexually harassed at school. Which effect is he most likely experiencing? Which statement describes an individual who should consult a doctor?
asked
Jan 12, 2021
Health
high-school
1
answer
4
votes
196k
views
What is the mass of a dog that weighs 382 N?(unit=kg)
asked
Dec 26, 2020
Physics
high-school
2
answers
5
votes
82.1k
views
Which of these strategies would eliminate a variable in the system of equations? {8x+8y=2 {8x + 5y = 1
asked
Dec 19, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
126k
views
Critics of political globalization argue that international and nongovernmental organizations lack accountability, as people often have no way to vote and determine who serves in these organizations. What
asked
Dec 2, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
94.6k
views
Consider the sequence 8, 14, 20, 26, . . .. (a) What is the next term in the sequence? 2.2 Exercises 98 (b) Find a formula for the nth term of this sequence, assuming a1 8. (c) Find the sum of the first
asked
Nov 24, 2020
Mathematics
college
1
answer
4
votes
21.2k
views
How did people view the universe before the renaissance and why were they so willing to believe these theories?
asked
Nov 17, 2020
History
middle-school
1
answer
2
votes
98.4k
views
Which of the following causes contributed to the ethnic conflict in Sri Lanka? (2 points) (I) Ethnic geography (II) Discriminatory political institutions (III) Modernization and development (IV) Economic
asked
Jul 20, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
214k
views
Why does you need to breathe more during exercise respiratory system?
asked
Nov 25, 2019
Biology
high-school
1
answer
5
votes
109k
views
A garden is 3 yards 12 inches wide and 8 yards long. Write the ratio of the width to the length as a fraction in simplest form.
asked
Aug 16, 2019
Mathematics
college
1
answer
5
votes
185k
views
Matthew paid $5 for 8 toothbrushes. Jon paid $18 for 25 toothbrushes. Find the unit cost to determine how much each person paid per toothbrush.
asked
May 26, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
32.4k
views
Dax purchased only one asset during the current year. it placed in service equipment (7-year property) on september 10 with a basis of $40,000. calculate the maximum depreciation expense (ignoring any
asked
May 14, 2019
Business
high-school
1
answer
2
votes
98.6k
views
jeff hiked for 2 hours and traveled 5 miles. If he continues at the same pace, which equation will show the relationship between the time, t, in hours he hikes to distance, d, in miles? Will the graph
asked
Nov 17, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
125k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org