menu
QAmmunity.org
Questions by Littleironical
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Littleironical
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Littleironical
Filter
User Littleironical
Recent activity
All questions
All answers
A bakery offers a sale price of $3.15 for 3 muffins. What is the price per dozen?
asked
Oct 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
9.5k
views
Find the ratio of the area of triangles ABC to the area of triangle XYZ
asked
Jul 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
36.3k
views
An enclosure containing a bar or key that an animal can manipulate to obtain a food or water reinforcer is called a(n)
asked
May 13, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
120k
views
Year? Wednesday Word Problem 1. Sadia is making baked chicken for a formal dinner party. She has 126 pieces of chicken. She wants to divide the pieces of chicken evenly among 7 platters. How many pieces
asked
Feb 3, 2023
English
high-school
1
answer
1
vote
176k
views
Ayuda con estas dos preguntas 1- “LAS IDEOLOGÍAS POLÍTICAS: Corresponden a las corrientes y tendencias que rigen el aspecto político en un determinado país. V F 2- “Las Dictaduras” son: Movimientos sociales.
asked
Jan 11, 2023
Spanish
high-school
1
answer
9
votes
190k
views
What is anger? ︎︎︎︎︎︎︎︎︎︎
asked
Dec 28, 2022
English
high-school
1
answer
3
votes
136k
views
Which brand contains the smallest DNA fragments? What term describes the technique that was used to generate the results shown in the figure
asked
Dec 14, 2022
Biology
high-school
1
answer
4
votes
219k
views
During a biology lab, students recorded that number of times an onion cell was was in each phase of the cell cycle. The data is shown. Phase of the Number Cell Cycle of Cells Interphase 20 Prophase 10
asked
Nov 4, 2022
Biology
college
1
answer
25
votes
53.0k
views
¿Cuáles son las longitudes de un terreno rectangular, si se sabe que el ancho es dos veces más pequeño que el largo, y que su área es de 16, 200 m2? cuanto mide el ancho cuanto mide el largo
asked
Sep 22, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
150k
views
If u culd be a chrcter in tvd who would you be id be "Elena"
asked
Sep 22, 2022
English
middle-school
2
answers
23
votes
168k
views
The image gives an advertisement for a product that can be applied to soil to improve plant growth. What conclusion about the effect of copper on plants is best supported by the information in the advertisement?
asked
Aug 24, 2022
Biology
high-school
2
answers
19
votes
62.3k
views
How many hours a day do you think that you sit? How many hours a day do you think that you are active?
asked
Aug 8, 2022
Health
high-school
2
answers
1
vote
84.9k
views
Anyone can answer all?? Tysm. I have wrote half of them on my book but i don’t know if their correct. So far I know matter, mass, gas , volume and physical properties but i don’t know their fully correct
asked
Jun 19, 2022
History
high-school
2
answers
1
vote
108k
views
The price of an item has risen to $261 today. Yesterday it was $180. Find the percentage increase
asked
Feb 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
105k
views
Select all the numbers that are irrational.
asked
Feb 22, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
234k
views
What is the answer to this
asked
Sep 20, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
151k
views
I need the answer to this..please!!! Need the answer with the radius of 4 feet and the scale factor of 2.5. I need it in feet please- thank you.
asked
Sep 12, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
132k
views
Which idea is most associated with the Mayflower Compact? federalism self-governance the right to trial by jury the need for limitation of government
asked
May 28, 2021
History
high-school
2
answers
1
vote
234k
views
Jenna paid a one-time membership fee of $50 to join the local gym. Now she will pay $32 per month to keep her membership. Which equation represents this situation if y = the total amount Jenna will pay
asked
May 7, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
68.4k
views
W or the following interpretations for the given expression is correct?
asked
Apr 28, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
147k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org