menu
QAmmunity.org
Questions by Liam
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Liam
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Liam
Filter
User Liam
Recent activity
All questions
All answers
An earthflow is best described as: Hint: the answers are in the Overview in the Mass Wasting section. :-) Select one: a. The rotational movement of soil downslope along a rotational surface of rupture
asked
Sep 22, 2020
Geography
college
1
answer
5
votes
222k
views
The explicit rule for a sequence is given. an = 2/5(5)^n-1 Enter the recursive rule for the geometric sequence. a1= ______ ; an=______
asked
May 3, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
94.1k
views
What is a chemistry?
asked
Apr 4, 2020
Chemistry
middle-school
2
answers
1
vote
132k
views
It is good to have your sentences the same length in a research paper. True or false
asked
Aug 17, 2019
English
high-school
2
answers
0
votes
153k
views
The constant of proportionality is
asked
Jun 28, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
96.0k
views
Placing pieces of information into groups to remember them better is called
asked
Jun 19, 2019
Health
high-school
2
answers
0
votes
61.3k
views
A fence must be built to enclose a rectangular area of 45 comma 000 ftsquared. fencing material costs $ 1 per foot for the two sides facing north and south and $2 per foot for the other two sides. find
asked
Jun 5, 2019
Mathematics
college
1
answer
1
vote
61.7k
views
Help ASAP (T/F) Present day oceans were combined into one large ocean 250 million years ago. True False
asked
Jan 7, 2019
Biology
high-school
1
answer
2
votes
157k
views
For the purposes of laying out content, the total height of a box is calculated by adding which of the following?
asked
Aug 23, 2018
Computers and Technology
college
2
answers
1
vote
221k
views
Mrs.hilt bought a one-year swimming pool pass for $390.if she makes one payment per month for one year, how much is each payment?
asked
Jul 9, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
17.2k
views
Who did the people in Greece trade with?
asked
Jul 3, 2018
History
middle-school
2
answers
2
votes
44.9k
views
if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76
asked
Mar 6, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
55.6k
views
Can someone please help me write one paragraph about skateboarding ?
asked
Jan 22, 2018
English
middle-school
2
answers
5
votes
200k
views
Julia tiene _____ faldas como su hermana ana.
asked
Dec 23, 2017
Spanish
high-school
2
answers
5
votes
165k
views
Were native americans justified in leaving the reservations and refusing further relocation by the government
asked
Dec 21, 2017
History
high-school
1
answer
3
votes
191k
views
What number has the same value as 30 tens
asked
Aug 21, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
25.6k
views
To appreciate classical music, you must embrace its aesthetic qualities, that is, its artistry and beauty. a. True b. False
asked
Feb 10, 2017
Arts
high-school
2
answers
1
vote
75.2k
views
The Articles of Confederation reflected a strong belief in the supremacy of the president the court system state government federal government
asked
Feb 18, 2016
History
high-school
2
answers
0
votes
212k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.5m
questions
10.1m
answers
Search QAmmunity.org