menu
QAmmunity.org
Answers by Lancerex
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Lancerex
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Lancerex
Filter
User Lancerex
Recent activity
All questions
All answers
Please help me find dy/dx using implicit differentiation e^((x+y)/4) +tan(ln(x/y)) = e^sqrt(y)
answered
Mar 22, 2021
Mathematics
college
3
votes
187k
views
Which ratio is not equivalent to 5 : 8?
answered
Jan 8, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
97.0k
views
Why did the location of greeks settlements allow contact with other civillization
answered
Dec 31, 2020
Social Studies
middle-school
5
votes
46.4k
views
1) explain the effects of the Dawes act on native Americans
answered
Dec 29, 2020
History
middle-school
5
votes
190k
views
Which labeled drawing shows the structure of part of a protein?
answered
Feb 19, 2020
Biology
high-school
1
vote
123k
views
Explain why you will not become sick if you eat sodium chloride, even though chlorine is poisonous
answered
Aug 13, 2019
Physics
high-school
1
vote
149k
views
Divide and round to the nearest hundredths place. 4.05 ÷ 0.07
answered
May 24, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
152k
views
Weight/Calories per Day 1000 to 1500 cal. 1500 to 2000 cal. 2000 to 2500 cal. Total 120 lb. 90 80 10 180 145 lb. 35 143 25 203 165 lb. 15 27 75 117 Total 140 250 110 500 Based on the data in the two-way
answered
Feb 9, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
120k
views
Help determine whether each equation is an identity or whether it has no solution Pls & thank you
answered
Oct 28, 2018
Mathematics
high-school
6
votes
19.0k
views
Which prefix, when added to the word plane, refers to an airplane with one set of wings? mono- inter- bi- ex-?
answered
Oct 22, 2018
English
high-school
5
votes
81.2k
views
Find the value of x. then find the angle measures of the polygon
answered
Sep 28, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
165k
views
Should donald trump end the daca program why or why not
answered
Sep 26, 2018
History
middle-school
3
votes
6.6k
views
A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?
answered
May 31, 2018
Mathematics
middle-school
7
votes
215k
views
Which payment method protects you from the possible costs of spending more money than you have available? A.Credit card B.Debt card C.Prepaid card
answered
Apr 26, 2018
Business
high-school
2
votes
28.9k
views
Oak grove and salem are 87 mi from each other. How far apart would the cities be on a map that has a scale of 5in: 29mi
answered
Jan 25, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
191k
views
How did the practices of ancient Israelites set them apart from other ancient peoples?
answered
Sep 14, 2017
History
high-school
4
votes
12.5k
views
What is x in the segment addition problem of 2x + 23 + 7 = x + 22?
answered
Sep 7, 2017
Mathematics
high-school
2
votes
44.8k
views
Which of these sentences is punctuated correctly? Select one: a. I need to leave for school right now; because I don't have all of my school supplies gathered. b. I need to leave for school right now;
answered
Jan 13, 2017
English
high-school
3
votes
360
views
What is 0.4% of $100
answered
Jun 18, 2016
Mathematics
middle-school
5
votes
88.6k
views
Dos gallinas ponen dos huevos en dos días cuantos huevos ponen al día
answered
Apr 7, 2016
Spanish
middle-school
3
votes
137k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.7m
questions
10.3m
answers
Search QAmmunity.org